-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۲, دوشنبه

اتحاد استراتژیک طالبان افغانستان و پاکستان


به گزارش فارس، طالبان افغانستان و پاکستان با تشکیل شورای پنج نفره با یکدیگر مذاکره کردند و به این نتیجه رسیدند که طالبان عملیات‌های خود را در داخل کشور متوقف و نیروی خود را برای نابودی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان به کار گیرند.

به گزارش روزنامه "جنگ" پاکستان، ملا عمر مخالف انجام عملیات‌های انتحاری توسط طالبان پاکستان است و به همین علت یکی از نمایندگان خود را به پاکستان فرستاد تا در گفت‌وگو با طالبان پاکستان از آنان بخواهد تا از عملیات‌های انتحاری که مغایر با آموزه‌های اسلام است دست بردارند. 

نماینده ملا عمر تأکید کرد در صورتی که طالبان پاکستان به چنین عملیات‌هایی ادامه دهند حق ندارند ملا عمر را رهبر خود معرفی کنند.

به گزارش این روزنامه، تمرکز عملیات‌های طالبان پاکستان به داخل کشور و دور شدن آنان از هدف اصلی که مبارزه با نیروهای خارجی است سبب نگرانی ملا عمر شده زیرا این امر باعث شده است تا طالبان افغانستان مجبور باشند به تنهایی با نیروهای خارجی بجنگند.

ملا عمر از طالبان پاکستان خواسته است عملیات‌های خود را به افغانستان متمرکز کنند زیرا جنگ در افغانستان در مراحل نهایی قرار دارد.

به گزارش این منبع، یکی از فرماندهان طالبان افغانستان بیانیه‌ای به نقل از ملا عمر منتشر کرده که در آن از طالبان پاکستان گله و عنوان شده است چرا هدف اصلی خود که مبارزه با اشغالگران بود را فراموش کرده‌اند.

ملا عمر با ابراز نگرانی از کشتن برخی اعضای طالبان به جرم همکاری با آمریکا دستور داد اینگونه کشت و کشتارها نیز متوقف شود. 

به گفته این روزنامه، فرماندهان طالبان پاکستان که قرارداد تفاهم با طالبان افغانستان را به امضا رسانده‌اند عبارتند از: "مولوی نذیر" رهبر طالبان وزیرستان جنوبی، "حکیم الله محسود"،"مولانا ولی الرحمان"،"حافظ گل بهادر" رهبر طالبان وزیرستان شمالی و رهبر شبکه حقانی.

انتشار این گزارشات در حالی است که کارشناسان افغانستان و پاکستان اذعان می کنند خبرها و تحولات مهمی در زمینه فعالیت‌ها و مذاکرات جریان‌های افراط‌گرا در آینده‌ای نزدیک آشکار خواهد شد.

روز جمع گذشته رئیس سازمان اطلاعات پاکستان در مذاکره 3 ساعته با اعضای سنای این کشور که در پشت درهای بسته انجام شد، از شگفتی عمده ای در قبال مذاکره با طالبان و تغییر اوضاع افغانستان سخن گفت.

سران سازمان اطلاعات پاکستان در این جلسه افشا کردند که مذاکره با طالبان به خصوص طالبان پاکستانی ادامه دارد و این مذاکرات در چند ماه آینده با پیشرفت عمده ای پایان می‌یابد.

مقامات ISI اظهار اطمینان کردند که شگفتی عمده‌ای در این جبهه در انتظار است و ابعاد کلی اوضاع افغانستان به سرعت در حال تغییر است.
  
این نشست در حالی انجام شده است که بحث مذاکرات مخفیانه آمریکا با نمایندگان طالبان در قطر به طور غیررسمی تأیید شده است و بر اساس همین مذاکرات قرار است بزودی دفتر طالبان در قطر افتتاح شود.