-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۲۵, یکشنبه

تحلیل آقای مرادیان، کارشناسی است یا دولتی؟

"داوود مرادیان" در گفت‏وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: ابتکار نظامی از دست طالبان خارج شده است و در حال حاضر اوضاع سیای و نظامی منطقه به نفع این گروه نیست.

وی با بیان این ‏که روند کلی صلح در افغانستان را باید با روند عمومی وضعیت سیاسی و نظامی این کشور بررسی کرد، افزود: طالبان از نگاه نظامی در ما‏ه‌های اخیر با شکست‎های سنگین مواجه شد که از جمله می‌توان به کشته شدن صدها تن از فرماندهان این گروه براثر عملیات‏های شبانه اشاره کرد.

مرادیان افزود: همچنین تشدید مشکلات داخلی پاکستان و افزایش تنش‏ها بین پاکستان و آمریکا، معادله و روند سیاسی را نیز به ضرر طالبان تغییر داده است.

رئیس سابق مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان با اشاره به گفت‌وگوهای صلح دولت این کشور با طالبان، تصریح کرد: ماهیت طالبان با نظام موجود در افغانستان قابل مصالحه نیست و تصور این که این گروه در قدرت سیاسی سهیم شوند غیرعملی است.

این مقام سابق دولت افغانستان، به نزدیکی زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز اشاره کرد و گفت: مذاکره کنندگان آمریکایی برای این که تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور دستاورد محسوسی داشته باشند، نوعی فشار بر دوش خود حس می‌کنند.

وی تصریح کرد: این نگرانی در بین نظامیان آمریکایی و سایر لایه‌های تصمیم گیرینده در آمریکا وجود دارد که مبادا روند صلح در افغانستان قربانی انتخابات ریاست جمهوری این کشور شود.

مرادیان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی افغانستان، دولت این کشور باید از حالت انفعالی و سردرگمی سیاسی خارج شود و ابتکار عمل را در دست بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا همواره طالبان آمریکا را طرف مذاکره می‌دانند، گفت: طالبان همیشه خود را وارثان اصلی افغانستان دانسته و به این شکل می‌خواهد بگوید که این گروه پس از مذاکره با آمریکا، جایگزین دولت حاکم خواهد بود.

این کارشناس افغان با اشاره به ایجاد تنش بین بعضی از اقشار طالبان و سازمان اطلاعات پاکستان، افزود: با آغاز روند گفت‌وگوهای صلح در افغانستان، اختلاف بین طالبان و سازمان اطلاعات پاکستان تشدید خواهد شد.

مرادیان در عین حال تصریح کرد: این‎که سازمان اطلاعات پاکستان به طور کامل کنترل خود را نسبت به طالبان از دست بدهد، غیرممکن است.

وی با اشاره به ایجاد دودستگی بین طالبان، گفت: مهم این است که ابتکار عمل روند سیاسی باید در دست دولت افغانستان باشد.

به گفته مرادیان، در صورتی که ابتکار عمل در دست افغان‌ها باشد، قدرت مانور افغان‌ها بیشتر خواهد بود.

وی تأکید کرد: همیشه خطر این که نیروهای خارجی با دستاوردهای 10 ساله افغانستان معامله کنند وجود دارد اما از آنجا که حق گرفتنی است نه دادنی، بیشتر این موضوع به ابتکار دولت، مردم و جامعه مدنی افغانستان برمی‌گردد تا چگونه برای احقاق حقوق خود ایستادگی کنند.

مرادیان در پایان افزود: اگر ما بتوانیم به صورت متحد از حقوق خود دفاع کنیم، جامعه جهانی مجبور است تا در کنار ما بماند اما بازهم این روند به نوع عکس العمل افغان‌ها مربوط می شود.