-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۲۵, یکشنبه

شبیه سازی جنگ افغانستان با جنگ ویتنام چقدر درست است؟

به گزارش فارس به نقل از روزنامه "واشنگتن پست"، نماینده سابق آمریکا در افغانستان با تشبیه جنگ و صلح افغانستان با جنگ ویتنام، گفت که تلاش‌های آمریکا در ویتنام نتایجی را به دنبال نداشت.

"جمیز دوبینز" در مقاله‌ای نگاشته است: "ریچارد نیکسون" رئیس جمهور وقت آمریکا و "هنری کیسنجر" وزیر خارجه سابق این کشور متهم هستند که تلاش‌های صلح آنان در جنگ ویتنام فقط زمینه خروج آبرومندانه سربازان آمریکایی را از این کشور فراهم کرد.
 
نماینده سابق آمریکا در افغانستان با اشاره به ناکامی تلاش‌های سیاسی مقامات آمریکایی در ویتنام تصریح کرد: تلاش‌های صلح آمریکا با طالبان، با نگرانی مشابه تلاش‌های ناموفق آمریکا در ویتنام روبرو است.
 
وی نوشت: طالبان ترجیح می دهند که به جای گفت‌وگو با دولت افغانستان با آمریکا مذاکره کنند و این همان مسئله ویتنام شمالی است.
 
بر اساس این مقاله، اکنون نگرانی‌های جنگ ویتنام به میان آمده است که احتمال دارد باراک اوباما تجربه ناکام نیکسون را در افغانستان تجربه کند.
 
این دیپلمات آمریکایی با تأکید بر این نظر خود، نوشته است: احتمال دارد که شمار زیادی از مورخان با من هم نظر باشند، اگر آمریکا مذاکرات را با ویتنام شمالی آغاز نمی‌کرد، شاید سربازان آمریکایی زودتر از ویتنام خارج می‌شدند.
 
در بحبوحه جنگ آمریکا با چریک‌های ویتنام جنوبی و دولت ویتنام شمالی، ریچارد نیکسون از حزب جمهوریخواهان آمریکا در سال 1968 میلادی برنده انتخابات ریاست جمهوری شد.
 
نیکسون به محض ورود به کاخ سفید، به کمک کیسنجر پروفسور دانشگاه "هاروارد" که به سمت مشاور امنیت ملی تعیین شد استراتژی تازه‌ای برخلاف استراتژی رئیس جمهوری قبلی برگزید.
 
نیکسون به توصیه کیسنجر تلاش کرد جنگ ویتنام را به ویتنامی‌ها واگذار و به ویتنام جنوبی که تحت حمایت آمریکا قرار داشت، فقط کمک اقتصادی و نظامی کند.
 
۲۷ ژانویه ۱۹۷۳ مذاکرات صلح آمریکا با نمایندگان چریک‌های ویتنام جنوبی و ویتنام شمالی در پاریس به انعقاد قراردادهایی منجر شد و استقلال ویتنام جنوبی به رسمیت شناخته شد ولی چریک‌ها از این توافق‌ها راضی نبودند و آتش‌بس، آنان را راضی نکرد. 
 
در سال ۱۹۷۵ چریک‌ها و ویتنام شمالی حمله‌ای غافلگیرانه به ویتنام جنوبی انجام دادند که بر اثر آن مواضع نظامی ویتنام جنوبی یکی پس از دیگری فروریخت.
 
در آوریل ۱۹۷۵ آخرین سربازان آمریکایی با هواپیماها و بالگردها با شتاب از ویتنام فرار کردند و روز سی ام آوریل ۱۹۷۵ را روز "فرار" در ویتنام نامیدند.
 
ژنرال‌ها، افسران و نیروهای متحد آمریکا در ویتنام برای خروج از ویتنام تلاش بی‌سابقه‌ای می‌کردند که بدین شکل شکست آمریکا در جنگ ویتنام رقم خورد. 

گروه طالبان که تا پیش از این آمریکا از آن بعنوان دشمن شماره یک خود در افغانستان یاد می کرد، قرار است در مذاکرات صلح با دولت افغانستان با میانجی گری آمریکا و قطر شرکت کند.

بسیاری از تحلیلگران، از تغییر رویکرد واشنگتن در مقابل گروه طالبان به عنوان شکست آمریکا پس از 10 سال حضور در افغانستان یاد می‌کنند.