-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۵, پنجشنبه

اندیپندنت: از مغاره های توره بوره تا قطر


رادیو آزادی- روزنامه واشنگتن پوست در شماره اخیرش مطلبی را در مورد مذاکرات طالبان با امریکا به نشر رسانیده و در آغاز این مقاله می نویسد.

طالبان به روز سه شنبه برای اولین بار تمایل شان به مذاکرات با امریکا را ابراز داشته و از مذاکرات شان با مقامات امریکایی در مورد گشایش دفتر شان در قطر چنان صحبت کردند که سهم حکومت افغانستان را به شکل واضح در این موضوع، رد نمودند.

به نوشته روزنامه، کارشناسان هشدار داده اند که بعضی از مشکلات احتمالی نامعلوم قومی هم شاید در این مساله رونما گردد. برعلاوه مسایل دیگر این هم معلوم نیست که آیا پاکستان از این تلاش ها حمایت می کند؟ از سوی دیگر این اعلان طالبان می تواند رییس جمهور کرزی را که در این اواخر در موضوع مذاکرات امریکا با طالبان احساس کمی و حقارت کرده است، بیشتر ناراحت بسازد.

به نوشته واشنگتن پوست، اینکه طالبان در اعلامیه خود از رییس جمهور کرزی و حکومت وی نامی نبرده اند، با این مساله اداره رییس جمهور اوباما با مشکل مواجه خواهد شد.

با وجود آن که مقامات امریکایی اکثر مذاکرات شان با طالبان را در خارج از افغانستان انجام داده اند، ولی باز هم امریکایی ها تاکید می کنند که رهبری مذاکرات رسمی را باید افغان ها به عهده داشته باشند

واشنگتن پوست به بیانات رهبر جیش المسلمین گروه طالبان محمد اکبر آغا اشاره نموده که گفته است، گشایش دفتر طالبان در قطر نمایانگر آن است که رهبران طالبان دیگر از جنگ و تلفات خسته شده اند و تجربه نشان داده است که جنگ راه حل مشکل افغانستان نیست.

اندیپندنت
روزنامه اندیپندنت چاپ بریتانیا هم در شماره اخیرش  مقاله را به نشر رسانده است تحت عنوان از مغاره های توره بوره تا قطر.

به نوشته روزنامه با گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر  قومندانان طالب بدون ترس و هراس  با امریکایی ها و دیپلوماتان بین المللی مذاکره خواهند کرد.

مقامات غربی چنان تبلیغ می کنند که قطر محل مناسب است و آی اس آی پاکستان هم نخواهد توانست بر این مذاکرات تاثیر منفی وارد کند

روزنامه اندپندنت براساس یک گزارش روزنامه هندو مینویسد که در گشایش دفتر طالبان در قطر یوسف ال قراداوی عالم دینی مصری نقش مهم را بازی کرده است.

مقامات غربی به این باور اند که برای ایجاد اعتماد بین طالبان و واشگتن، تبادله زندانیان و تعین مناطق برای آتش بس ضروری است.

در عین حال واشنگتن پوست می گوید: طالبان باید هر نوع دوستی مفکوره وی و عملی با القاعده را خاتمه دهند.