-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۹, یکشنبه

جامعه جهانی و آمریکا در افغانستان مرتکب اشتباه شدند


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، ساندی‌گال که در حال حاضر دوره بازنشستگی خود را سپری می‌کند، در جدیدترین کتاب خود، ضمن هشدار به تبدیل شدن افغانستان به ویتنام دوم، نوشته است: جامعه جهانی و آمریکا در افغانستان مرتکب اشتباه شده اند.
وی نوشته است: پس از سقوط رژیم طالبان و آغاز جنگ در سال 2003 در عراق، آمریکا متوجه عراق شد و توان اطلاعاتی خود را از افغانستان به این کشور هدایت کرد.

گال با انتقاد از عملکرد آمریکا در افغانستان، افزوده است: سیاست‌های آمریکا در افغانستان زمینه ناآرامی‌ها را در این کشور فراهم کرد.
این روزنامه‌نگار بازنشسته انگلیسی که در حال حاضر سرپرستی یک نهاد خیریه را در افغانستان به عهده دارد، در کتاب خود که به اسم "جنگ علیه طالبان" به رشته تحریر در آمده، از سیاست آمریکا در برابر پاکستان نیز انتقاد کرده است.
گال نوشته است: اگر واشنگتن تمامی کمک‌های خود را به "اسلام‌آباد" قطع می‌کرد، اوضاع اکنون در منطقه به گونه دیگری بود.
"جمیز دوبینز" نماینده سابق آمریکا در افغانستان، حدود یک ماه پیش نیز در مقاله‌ای با اشاره به ناکامی تلاش‌های سیاسی مقامات آمریکایی در ویتنام، نوشت: تلاش‌های صلح آمریکا با طالبان، با نگرانی مشابه تلاش‌های ناموفق آمریکا در ویتنام روبرو است.
 وی نوشت: "ریچارد نیکسون" رئیس جمهور وقت آمریکا و "هنری کیسنجر" وزیر خارجه سابق این کشور متهم هستند که تلاش‌های صلح آنان در جنگ ویتنام فقط زمینه خروج آبرومندانه سربازان آمریکایی را از این کشور فراهم کرد.
بر اساس این مقاله، اکنون نگرانی‌های جنگ ویتنام به میان آمده است که احتمال دارد باراک اوباما تجربه ناکام نیکسون را در افغانستان تجربه کند.