-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۲۷, سه‌شنبه

فیس بوک به داخل موترهای شخصی تان می آید/ ازین پس موترهای هوشمند درانتظار شماست


نگران نباشید. بعد ازین شما مجبور نیستند موتر تان را هدایت کنید. خودش هدایت می شود وشما می توانید، فیس بوک بازکنید ویا کتاب بخوانید. شما خود به خود به مقصد خواهید رسید. موترخود به خود درمکانی که می خواهید متوقف می شود. این هم گزارش جالب درین باره:

ستاره‌های صنعت موترسازی بر پیوند فن‌آوری‌های دیجیتال با این صنعت تمرکز کرده‌اند.

به گزارش «تابناک»، کارشناسان بر این باورند، در آینده نزدیک موتر به بازار می‌آیند که با بهره‌گیری از موبایل‌های هوشمند و اپلیکیشن‌ها، تجربه متفاوتی را به کاربران ارائه خواهند کرد.
 
هم‌زمانی برگزاری دو نمایشگاه بزرگ در آمریکا، یکی مربوط به دنیای موتر در دیترویت، و دیگری مربوط به جهان تکنولوژی در لاس‌وگاس، این‌بار پای موتر هوشمند و متصل به اینترنت را به عرصه اطلاع‌رسانی کشانده است. 

خبر کوتاه است: موترهایی با اپلیکیشن‌های هوشمند در راه ا‌ند.

در این نسل جدید موترها، نفوذ فن‌آوری‌های نوین ارتباطی به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

 
این موترها که «اتوموتیو» نام گرفته‌اند، دیگر صرفا وسیله‌ای برای رفتن از نقطه A به نقطه B  نیستند. همه امکانات موجود در جهان دیجیتال درون آنها تعبیه شده و از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها برای برقراری ارتباط با موتر و کنترل بخش‌های گوناگون آن بهره بیشتری گرفته می‌شود.

گذشته از این، اتوموتیوها کارهایی می‌کنند که پیش‌تر در دنیای موترها دیده نشده است: کنترل ناوبری ماشین را در دست می‌گیرند، از سرنشینان در برابر بسیاری از خطرات محافظت می‌کنند، هوشمندانه وضعیت پیرامون را تحلیل می‌کنند و در صورت بروز حادثه، در چشم‌ به‌هم‌زدنی با نهادهای کمک ‌رسان تماس می‌گیرند.

تجربه شبکه‌های اجتماعی زیر سقف موترها

داستان به همین جا هم ختم نمی شود، موتر که در آینده نزدیک تولید خواهند شد، قابلیت اتصال به اینترنت و اجرای اپلیکیشن‌های گوناگون، بازی‌ها، موسیقی‌، فیلم و حتی شبکه‌های اجتماعی را خواهند داشت و همه این امکانات با استفاده از گوشی‌های هوشمند به درون موتر راه می‌یابند.

سه کمپانی فورد، بی‌ام‌ و و مرسدس بنز، حالا پیش‌تاز عرصه‌ای جدید شده‌اند شیوه‌های گوناگونی برای اجرا در پیش گرفته‌اند، اما هدف همه آنها یکی است: وارد کردن اپلیکیشن‌ها و محتوای موجود در گوشی‌های هوشمند به نمایشگر و کنترلرهای موتر.

دیتر تسچه، مدیرعامل مرسدس بنز، تحولاتی را که در آینده نزدیک در صنعت موتر رخ خواهد داد، «انقلابی بزرگ» خوانده است. کمپانی مرسدس بنز، با شعار «زندگی، آزادی و پویایی» می‌خواهد برنامه گسترده خود برای تولید موترهای هوشمند، موسوم به CarTogether را آغاز کند. با اجرای این پروژه، شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر، بخشی جدایی‌ناپذیر از تولیدات بنز خواهند بود.

بسیاری از اخطارهای مرتبط با وضعیت موتر، از این پس از طریق اکانت فیس‌بوک و توییتر برای مالک یا راننده ارسال خواهد شد و در صورت تمایل راننده، اکانت فیس‌بوک و توییتر او بر اساس مکان موتر و مقصدی که در پیش دارد، آپدیت خواهد شد. 

گذشته از این‌ها، دزدیدن چنین موترها هم ناممکن خواهد بود، چون به‌سادگی در هر نقطه‌ای از کره زمین که باشند ردیابی خواهند شد و از کار انداختن اپلیکیشن‌های آن به‌سادگی ممکن نیست.

مساله اساسی در این میان این است که با افزایش امکانات دیجیتال برای سرگرم کردن سرنشینان موتر و کمک به آنها برای پی‌گیری زندگی دیجیتال‌شان حتی در زمان رانندگی، ضریب امنیت به‌طور بالقوه کاهش می‌یابد چون ممکن است به سادگی تمرکز راننده به هم بخورد و حواسش پرت شود.

به گزارش دویچه وله پاول مسکرناس، از مدیران کمپانی فورد در بخش تکنولوژی می‌گوید: «ما نمی‌توانیم مردم را از آوردن گوشی‌های هوشمند به درون موترها منع کنیم. بنابراین بهتر است در کنار افزایش امکانات دیجیتال، به ارتقای امنیت آنان فکر کنیم و با بهره‌گیری از تکنولوژی مشکلات احتمالی را حل‌وفصل کنیم.»

این اتوموتیو های همه کاره

با امکاناتی که در این موترها تعبیه خواهد شد، اتوموتیوها می‌توانند فاصله خود با ماشین‌های پیرامون را تنظیم کنند، در صورت قرار گرفتن ماشینی دیگر در نقطه‌ کور راننده پیام هشدار به او بفرستند، سیستم ناوبری را با توجه به شرایط گوناگون آب‌ وهوایی تنظیم کنند، و حتی در صورت به خواب رفتن راننده یا بروز حمله‌های قلبی یا مغزی، کنترل کامل موتر را در دست بگیرند.

برای کنترل اتوماتیک موتر تا کنون تست‌های جالبی انجام شده است که یکی از آن ها در سال ۲۰۱۰ طی مسافتی ۹۳۰۰ کیلومتری از پارما در ایتالیا تا شانگهای در چین بود. در آینده نزدیک، مالک موتر لزوما وظیفه رانندگی را هم برعهده ندارد و در مسافت‌های طولانی، آن‌طور که مدیر اجرایی مرسدس بنز می‌گوید «اگر ترجیح می‌دهد می‌تواند کتابش را بخواند.»

ماشینتان را آپ گرید کنید!

نکته جالب این‌که امکان ارتقای سیستم هم برای موترهای جدید وجود خواهد داشت. تا سال ۲۰۱۳ موترهایی به بازار می‌آیند که با آپ‌گرید کردن سیستم‌عامل آن، ممکن است کاربری آن تا حد زیادی ارتقا یابد و با افزودن امکانات جدید، تجربه بهتری به کاربرش بدهد. در عصر دیجیتال، آینده از آن خودروهای هوشمند و متصل به اینترنت است.