-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۲۴, شنبه

مجاهد نسبت به لغزش درمذاکرات صلح هشدار داد

عبدالحکیم مجاهد، معاون شورای عالی صلح و نماینده پیشین "امارت اسلامی" طالبان در سازمان ملل روز شنبه، ۲۴ جدی/دی، به بی‌بی‌سی گفت که رهبری گفتگو با طالبان باید به عهده دولت افغانستان باشد.
آقای مجاهد گفت: "تا وقتی که مذاکرات با دولت افغانستان صورت نگیرد، در روند مذاکرات جریانهای مختلف و اقوام مختلف در آن شرکت نداشته باشند، فکر نمی کنم که مذاکرات منتج به صلح پایدار و دایمی در افغانستان شود."

او همچنین هشدار داد: شاید این امر یک بحران دیگری را ایجاد کند".
این عضو شورای عالی صلح، تاکید کرد که مذاکرات صلح با طالبان در حال حاضر "در مراحل بسیار ابتدایی" قرار دارد.
به گفته او، گفتگوهای آمریکایی‌ها در قطر هم تا حال عمدتا در باره آزادی زندانیان طالبان از بازداشتگاه گوانتانامو، بوده است.
آقای مجاهد افزود که حذف اسامی رهبران و فرماندهان این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل و دولت آمریکا و همچنین جایزه‌هایی که برای کشتن یا اسارت این فرماندهان تعیین شده، از دیگر مسائل مطرح در این مذاکرات بوده است.
عبدالحکیم مجاهد در حالی بر رهبری دولت افغانستان در گفتگوهای صلح با طالبان و مشارکت گروههای سیاسی و اقوام مختلف این کشور در این گفتگوها تاکید کرده که اخیرا بحثهایی در این مورد شدت یافته است.
هر چند حکومت افغانستان از گفتگوهای میان طالبان و آمریکایی ها و گشایش دفتری برای این گروه در قطر حمایت کرده، اما رهبری افغانها بر این گفتگوها را مورد تاکید قرار داده است.
اخیرا رهبران جبهه ملی، از گروههای عمده منتقد حکومت حامد کرزی، هم گفته اند که اگر آنها در این گفتگوها مشارکت نداشته باشند، مذاکرات صلح با گروه طالبان به جایی نخواهد رسید.
احمد ضیا مسعود، رئیس این جبهه و معاون پیشین رئیس جمهوری گفت: "تا زمانی که نقشش (اپوزیسیون) در مذاکرات صلح با طالبان برجسته نباشد، صلح در افغانستان عملی نمی شود."
همچنین محمد محقق، دیگر عضو ارشد این جبهه و عضو مجلس نمایندگان گفت که مجاهدین و کسانی که در گذشته علیه طالبان جنگیده اند، "طرف اصلی" طالبان هستند و باید در گفتگوهای صلح حضور داشته باشند.
این در حالی است که قرار است مارک گروسمن، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان در آینده نزدیک به افغانستان بیاید و گفته شده که مشورت در باره مذاکرات صلح با طالبان، از مسائل اصلی در برنامه سفر او به افغانستان است.
پیش از این سفارت آمریکا در کابل با صدور اعلامیه ای گفته است که هر نوع گفتگویی در افغانستان، تحت رهبری دولت این کشور صورت خواهد گرفت و آمریکا از آن حمایت می کند.