-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۹, یکشنبه

خروج پیش هنگام فرانسه از جنگ افغانستان


روزنامه امریکایی نیویارک تایمز نوشته است که نیکولا سرکوزی رییس جمهور فرانسه روز جمعه اعلان کرد که فرانسه اتحادش را با ناتو می شکند و در خروج سربازانش از افغانستان از عجله کار می گیرد.

نیویارک تایمز می نویسد که فرانسه سربازانش را یک سال قبل از مدت تعیین شده از افغانستان بیرون می کند.رییس جمهور سرکوزی گفته است که او و رییس جمهور کرزی هر دو از ناتو خواهند خواست تا پروسۀ انتقال مسوولیت های امنیتی را از نیروهای خارجی به نیروهای افغان سرعت بخشد.

روزنامهء نیویارک تایمز می نویسد که رییس جمهور فرانسه افزود که ساحۀ نفوذ طالبان در داخل اردوی افغانستان اندک پنداشته شده است.

او درین مورد چیزی نگفت که آیا در عکس العمل به کشته شدن چهار سرباز فرانسوی در افغانستان تصمیم به تسریع پروسهء خروج سربازانش از افغانستان گرفته است یا نه، ولی افزود که نیروهای فرانسوی در آموزش نیروهای افغان کار فوق العادهء را انجام داده اند.

نیویارک تایمز می نویسد که سربازان فرانسوی در حالی کشته شدند که انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه آغاز شده است و رقیب انتخاباتی رییس جمهور سرکوزی فرانسوا هولندی که رهبر حزب سوسیالیست این کشور هم است وعده داده است که در صورت برنده شدنش، سربازان فرانسوی را تا پایان امسال از افغانستان بیرون خواهد کرد.

او یکشنبه گذشته گفته بود: ماموریت فرانسه در افغانستان به پایان رسیده است.

در ادامه این مقالهء نیویارک تایمز می خوانیم که یک مقام ارشد ناتو گفته است، این اظهارات فرانسه مشکلات را برای ناتو به میان خواهد آورد.

این مقام افزوده است که این اظهارات مخالفان مسلح حکومت افغانستان را ترغیب خواهد کرد و در عین زمان مفکورهء شان را تقویت خواهد کرد که گویا حملات ایشان نیروهای ناتو و ایتلاف را مجبور ساخته است تا قبل از جدول زمانی معیین، افغانستان را ترک گویند.

نیویارک تایمز می نویسد که خبر نگران کننده برای ناتو این پیشنهاد است که مسوولیت های امنیتی را به عوض سال 2014 یک سال قبل یعنی در پایان سال 2013 به نیروهای افغان بسپارد.

به باور روزنامه، مشکل درین است که تا اکنون صرفاً مسوولیت امنیتی مناطق به نیروهای افغان سپرده شده است که حدود نصف جمعیت این کشور در آن ها زندگی می کند.

به نوشتهء نیویارک تایمز، نیروهای افغان در مناطق کمتر ناآرام هم تسلط ندارند و به حمایت نیروهای ایتلاف ضرورت دارند.