-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۳, سه‌شنبه

شکنجه نو عروس بغلانی و تصویر بد از افغانستان


روزنامۀ ویسا- کوهستانی
هم اکنون افغانستان در سرخط توجه افکار عمومی جهان قرار دارد. همانگونه که حوادثی چون نا امنی در افغانستان مورد توجه قرار می گیرد، حوادث اجتماعی افغانستان نیز در اسرع وقت به اذهان عمومی و افکار عامه در سطح جهان منتقل می گردد.
از این رو با هر خبر خوب از افغانستان تصویر خوب از افغانستان در اذهان بین المللی ارائه می شود و هر خبر بد می تواند تصویر بد و منفی از افغانستان ارائه کند. وقتی حوادثی در کشور روی می دهد که سازگار با عنعنات و فرهنگ جامعه ندارد، سبب می شود تا جایگاه افغانستان در افکار عامه جهانی زیر سوال قرار گیرد.
شکنجه یک نوعروس در بغلان و به خصوص گفته هایی که حول و محور این حادثه بیان می شود و به خصوص برخی از ادعا ها در مورد فشار برای تن دادن به کارهای خلاف عرف و اخلاق سبب شده است تا تصور نه چندان خوشایندی از کشور ما در سطح بین المللی ارائه شود. از این رو بسیار خوب است که افغان ها در رفتار شخصی خویش نیز این مسئاله را در نظر داشته باشند که کارشان باعث بدنامی افغانستان نگردد.
در خبرها آمده است که شماری از اعضای کابینه افغانستان با یک نو عروس شکنجه شده دیدار کرده اند. بر اساس این گزارشها روز شنبه این هفته برخی از اعضای کابینه از  یک دختر یا خانم پانزده سالهء بغلانی که قربانی خشونت خانوادگی شده و برای تداوی به کابل منتقل شده عیادت کرده اند. این دختر یا خانم نوجوان هفته پیش توسط پولیس ولایت بغلان از یک زندان خانگی نجات داده شده و برای تداوی به کابل منتقل شده است. گفته شده است که قرار است این خانم نوجوان برای تداوی بهتر به هندوستان منقل گردد.
آن گونه که در برخی از گزارشها مطرح گردیده و گفته شده است، او به مدت شش ماه در یک اتاق تاریک زندانی و از سوی شوهر و اعضای خانواده شکنجه شده است. حتی گفته شده است که آثار شکنجه در بدن این دختر دیده می شود و حتی ناخن های او هم کشیده شده اند. این نوع شکنجه یکی از موارد نادر در جمع رخدادهای سالهای اخیر در کشور می باشد که یک عضو خانواده از سوی سایر اعضای خانواده خود با این رفتار مواجه می شود.
در خبرها آمده است که خانم داکتر ثریا دلیل، سرپرست وزارت صحت عامه، حسن بانو غضنفر سرپرست وزارت امور زنان و شماری دیگر از مقام های دولتی به شفاخانه محل بستر شدن این خانم شکنجه شده رفته و با این نوعروس زجر دیده دیدار و از وی عیادت کرده اند.
ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت عامه گفته است که این خانم ظلم دیده در بخش مراقبت های خاص یک شفاخانه تحت درمان قرار گرفته است. وی با اشاره به اینکه که این دختر رنج دیده به آرامش نیاز دارد، گفته است که این دختر برای چندین ماه از غذای کافی محروم بوده و حالا شفاخانه غذا درمانی را همراه با تزریق خون به بدن او آغاز کرده است.
وی همچنین با تصریح بر اینکه که این دختر خانم در حال حاضر کم خون می باشد، تاکید کرده است که  این خانم شکنجه شده نه تنها از لحاظ فیزیکی بلکه از لحاظ روانی هم به شدت آسیب دیده است و ممکن است درمان این خانم نوجوان چندین هفته طول بکشد.
داکتر حسن بانو غضنفر، سرپرست وزارت امور زنان نیز تایید کرده است که این خانم نوجوان به صورت وحشتناک شکنجه شده است اما حالا در وضعیت بهتری قرار دارد. این مقام رسمی همچنین گفته است که او از مقام های ارشد دولتی خواسته است که برای دستگیری عاملان شکنجه این خانم و از جمله شوهر او، تلاشهای جدی به خرج داده شود و مجازات سنگینی برای آنها در نظر گرفته شود.
به نظر می رسد این یک حادثه نادر در تاریخ چند سال اخیر کشور می باشد. این بسیار روشن است که وقتی دخترخانمی از خانه پدر به خانه شوهر می آید، عضو آن خانواده می شود و باید مثل یک عضو اصلی خانواده با وی رفتار شود. چیزی که برای استحکام بنیان های اساسی یک خانواده ضروری می باشد، رفتار نیک و مهربانانه است که سبب می گردد وفاداری به پیوندهای موجود در خانواده نیز قوی تر گردد. از این رو وقتی خبری منتشر می شود که یک خانم نوجوان از سوی اعضای خانواده شوهرش مورد لت و کوب قرار گرفته اذهان عمومی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.
از سوی دیگر با توجه به موجودیت امکانات وسیع و گسترده وسایل ارتباط جمعی، چنین خبرهایی در عرصه مطبوعاتی نیز بازتاب می یابد و سبب می شود تا تصویر های آن به خارج از افغانستان نیز مخابره شود و مردم سایر کشورها نیز در جریان آن قرار گیرد. این وضعیت سبب می شود تا تصویر بسیار زشتی از یک کشور اسلامی ارائه شود. افغانستان یکی از کشورهای اسلامی است که مردم آن در پابندی به دساتیر دین مبین اسلام نیز برای بسیاری از جوامع اسلامی الگو می توانند باشند. از این رو خوب است که افراد و اشخاص در رفتارهای شان این مهم را در نظر بگیرند که نباید کاری انجام دهند که سبب تاریک کردن تصویر و هویت کشور خویش گردند.