-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۱۰, دوشنبه

آیا اظهارات سیداکبرآغا قیاس های شخصی اش نیست؟
سید محمد اکبر آغا رهبر سابق "جیش المسلمین" وابسته به طالبان در گفت‌وگو با تلویزیون یک درکابل اظهار داشت:
با اشاره به تمایل طالبان برای مذاکرات مستقیم با آمریکا، گفت: اظهارات چهار ماه پیش حامد کرزی که مذاکره با طالبان را رد کرد، عامل استقبال طالبان از مذاکرات مستقیم با آمریکا شد.

اما سید اکبرآغا از چندی به این سو درکابل اقامت دارد و اگر چه به نام رهبر جیش المسلمین یاد می شود، تقریباً دروبرش خالی است و صرفا خودش را آگاه امور قلمداد می کند.  
این مقام سابق طالبان با اشاره به تغییر مواضع طالبان، ادعا کرده است: طالبان مواضع گذشته خود را تغییر داده اند و اکنون علاقه دارند تا تمام جناح‌ها در افغانستان به ویژه گروه‌های جهادی در ساختار نظام آینده سهم داشته باشند.
وی از دیدگاه مثبت طالبان به حضور زنان در جامعه نیز خبر داد و گفت: طالبان نمی‌خواهند که با آموزش زنان مخالفت کنند.
برای رسیدن به یک صلح پایدار در افغانستان موانع زیادی وجود دارد.
در همین حال "قلم‌الدین" رئیس سابق اداره "امر به معروف " طالبان می‌گوید که شماری از گروه‌ها در افغانستان، مانع روند صلح این کشور هستند.
وی در گفت‌وگو با شبکه "افغان نیوز" با اشاره به آمادگی طالبان برای مذاکرات صلح، گفت: تا زمانی که اعضای طالبان در زندان‌های آمریکایی بسر ببرند و نام رهبران این گروه در لیست سیاه سازمان ملل وجود داشته باشد، مذاکرات صلح مؤثر نخواهد بود.
این مقام سابق طالبان تصریح کرد: برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان، موانع زیادی وجود دارد.
در مذاکرات صلح آمریکا با طالبان ابهام وجود دارد
"احمدرشید" روزنامه نگار پاکستانی نیز در تازه‌ترین مقاله خود که در رسانه‌ها منتشر شده، نوشته است: آزادی مقامات طالبان از گوانتانامو، موضوع جدی در روند مذاکرات صلح است.
به گفته وی، طرح آزادی رهبران طالبان باید یک ماه پیش به کنگره آمریکا ارسال می‌شد اما تاکنون چنین نشده است.
این روزنامه نگار با اشاره به ابهام در روند مذاکرات صلح، نوشته است: مشخص نیست که طالبان پیش از آزادی زندانیان خود از گوانتانامو، علاقه‌ای به مذاکرات صلح دارند یا خیر؟