-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۶, پنجشنبه

سناتورهای پاکستانی: هواپیمای بی سرنشین را بزنید یا از آمریکا شکایت کنید

دیگ دپلوماسی پاکستان همچنان مرموزانه می جوشد.
به فارس در اسلام‌آباد، سناتورهای پاکستانی در جلسه مجلس سنای این کشور ضمن انتقاد از عملکرد دولت، از مقامات این کشور خواستند تا هر چه سریع‌تر به توصیه "کمیسیون امنیت ملی" مجلس درباره ساقط کردن پرنده‌های متجاوز آمریکایی به خاک پاکستان عمل کند.


"عبدالغفور حیدری" رهبر اپوزیسیون در مجلس سنای پاکستان ضمن انتقاد از ناتوانی دولت در توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی گفت: اگر دولت و ارتش شجاعت متوقف کردن این حملات را ندارند، دست‌کم به خاطر تجاوز نیروهای تحت رهبری آمریکا به خاک پاکستان شکوائیه‌ای علیه این کشور به دادگاه‌های بین‌المللی ارائه کنند.

"رحمان ملک" وزیر کشور پاکستان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه حملات پهپادهای آمریکایی نقض آشکار حاکمیت پاکستان است، اظهار امیدواری کرد که جلسه مشترک پارلمان بتواند راه حلی برای این موضوع پیدا کند.

وی افزود: ما سعی کردیم آمریکا را متقاعد کنیم که این نوع اقدامات، غیرسازنده هستند.

سناتور "خورشید احمد" نیز با انتقاد از عملکرد دولت در اجرا نکردن دستورالعمل‌های پارلمان، این سئوال را مطرح کرد که اگر تصمیم اتخاذ شده در مورد ساقط کردن پهپادها مورد حمایت مردم و پارلمان است چرا این تصمیم تا کنون عملی نشده است؟

در همین حال، سناتورهای حزب "جمعیت علمای اسلام" (شاخه فضل الرحمان) و "جماعت اسلامی" نیز در اعتراض به حملات بی  سرنشین های آمریکایی صحن مجلس را ترک کردند.

حمله مرگبار ناتو به مرز پاکستان در 26 نوامبر سال گذشته میلادی، روابط آمریکا و پاکستان متشنج شد و آمریکا نیز حملات بی سرنشین های خود به خاک پاکستان را حدود 2 ماه به حال تعلیق درآورد.

اما طی چند هفته اخیر، این حملات به رغم اعتراضات گسترده مردم و نهادهای مختلف پاکستان دوباره از سر گرفته شده است.

اگرچه پیش از این مجلس پاکستان تصویب کرده بود که از این پس هر پرنده متجاوز به خاک پاکستان باید سرنگون شود اما این تصمیم هنوز عملی نشده است.