-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۸, شنبه

شه کوه بد مکوه؛ آقای قاسمیار که ازهیچ چیزی آگاه نیست، روی چه اجباری تن به چنین مصاحبه هایی می می دهد؟

تفسیرمصاحبۀ آقای قاسمیاراین است:  یک جمع یک مساوی دو
محمد اسماعیل قاسمیار مشاور امور بین المللی شورای عالی صلح افغانستان به روز شنبه در صبحت با رادیو آزادی گفت که این انکشاف ها زمینه را برای مقدمات گفتگوهای صلح آماده می سازند.

«تنها وجود این دفتر به درد نمی خورد، مگر این که از این دفتر مثلا در اجرای مذاکرات بین الافغانی استفاده و پروسه صلح تقویه شود. شخصیت های مورد اعتماد رهبری طالبان به آنجا بروند، کارهای مقدماتی تمام شود و مذاکرات بین الافغانی به اشتراک خالص افغانها آغاز گردد.»

اما این پیشرفت ها نسبت به مسایلی که مقام های امریکایی به آن اشاره می کنند، متفاوت اند. ایالات متحده امریکا گفته است برای گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر هنوز هم کارهای باقی مانده که باید انجام شوند.

سفارت امریکا در کابل سه روز پیش با پخش اعلامیه یی، گزارش های رسانه ها در خصوص پیشرفت های صلح را نادرست خوانده است. در این اعلامیه برخی از اظهارات مارک گراسمن نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان نیز گنجانیده شده است.

آقای گراسمن طی سفرش به کابل گفته است که پیش از ایجاد دفتر برای طالبان در قطر باید حکومت های افغانستان و قطر باهم گفتگو کنند و طالبان باید با پخش یک اعلامیه تروریزم بین المللی را محکوم کرده و از خشونت ها دست بکشند.

هرچند در پایان سفر مارک گراسمن به کابل اعلان شد که قرار است یک هیات از قطر به کابل بیاید اما مشاور امور بین المللی شورای عالی صلح افغانستان می گوید، تا هنوز ترکیب این هیات و زمان دقیق سفر آن به کابل مشخص نشده است.

«هنوز ترکیب هیات برای ما معلوم نیست، اما ما یک اندازه آگاهی داریم که از طرف دولت قطر یک هییتی به کابل میاید امکان دارد با مقامات حکومت افغانستان و مقامات شورای عالی صلح صحبت های داشته باشد و تمام معلوماتی که لازم است در مورد این دفتر که در اول هم لازم بود باید به حکومت افغانستان می داد، معلومات بدهد.»

صحبت ها در مورد شرایط امریکا برای ایجاد دفتر سیاسی طالبان در قطر در حالی ابراز می شوند که به اساس گزارش های برخی از رسانه های بین المللی، تعدادی از نماینده های طالبان به دوحه رسیده اند.

در این گزارش ها از ملا طیب آغا سکرتر سابق ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان، مولوی شهاب الدین سفیر سابق طالبان در عربستان سعودی و برخی افراد دیگر نام برده شده اند. اما تا اکنون مقام های امریکایی در مورد رسیدن این افراد به قطر تبصره یی نکردند.