-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۴, چهارشنبه

افغانستان آبستن تحولات گسترده / "ملا عمر" پاکستان را ترک کرده است

"وحید مژده" در گفت‏وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: از سالها پیش طالبان در پاکستان تحت فشار قرار داشتند و این فشار منجر شده است که  تعدادی از طالبان با دوری جستن از پاکستان، به مذاکرات صلح با آمریکا روی آوردند.
 
ملاعمر پاکستان را ترک کرده است/پاکسازی طالبان از عناصر پاکستانی
 
وی افزود: خواست طالبان همواره این بوده است که پاکستان به این گروه به عنوان یک طرف قضیه در معادلات سیاسی و نظامی منطقه بنگرد اما اسلام آباد کمتر به این خواست طالبان توجه کرد.  
 به گفته مژده، بعد از کشته شدن "اسامه بن لادن" در خاک پاکستان، "ملا عمر" رهبر طالبان به این نتیجه رسید که پاکستان با طالبان معامله ابزاری میکند و به این جهت پاکستان را ترک کرده است.

وی افزود: پس از این تحول بود که ملا عمر در درون دستگاه طالبان و به منظور پاکسازی عناصر پاکستانی از درون طالبان، تعدادی از سران طالبان را سلب اعتماد و از عضویت طالبان طرد کرد که این می‌تواند تحولی بزرگ در درون طالبان به شمار رود.  
 
تلاش برای تعیین جانشین ملا عمر
 
این کارشناس ارشد افغان اظهار داشت: به دنبال این تحولات پاکستانیها در پی آن هستند تا جانشینی برای ملا عمر تعیین کنند و برای کشتن و یا دستگیری وی نیز تلاش‌هایی انجام داده اند اما تاکنون موفق نشده اند. 
مژده افزود : پاکستان همچنین در تلاش است تا گروهی دیگر را ضد آمریکا و در رقابت با ملاعمر به وجود آورد که رهبری آن را "ملا آغا جان معتصم" به عهده خواهد داشت که یکی از نزدیکان سیاسی ملاعمر در گذشته بود و در این اواخر از صفوف طالبان رانده شد. 
وی گفت: اکنون این کودتا (تقسیم طالبان به 2 شاخه و تعیین جانشین برای ملاعمر) از سوی پاکستان به شکل جدی با کمک دولت اففانستان در دست است به همین جهت ملاعمر به جز مذاکره با آمریکا چاره‌ای برای خود ندید و به همه هواداران خود دستور داد تا به قطر سفر کنند.
مژده با بیان این که مذاکراتی که میان طالبان و آمریکا تاکنون صورت گرفته، در مورد صلح افغانستان نبوده است، افزود: آمریکاییها با آگاهی از این جریان و با درک اوضاع از فرصت استفاده کرده و وارد مذاکره با ملاعمر شده اند. 
 
طالبان و آمریکا خواستار تغییر دولت افغانستان هستند
 
وی اذعان کرد: اینکه طالبان و ملاعمر حاضر شدند تا با آمریکا وارد گفتوگو شوند، تحولی مهم در استراتژی طالبان است زیرا طالبان در گذشته بارها اعلام کرده بودند حتی اگر یک نظامی آمریکایی در افغانستان حضور داشته باشد، مذاکره‌ای در کار نخواهد بود. 
به نظر این کارشناس افغان، طالبان در دولت کنونی شریک نخواهد شد بلکه پیشنهاد این گروه برای تغییر دولت افغانستان است، زیرا دولت فعلی نه وفق خواسته طالبان و نه آمریکا است.
 
آمریکا و طالبان در مورد آتش‌بس به توافق رسیده اند
 
وی افزود: نتایج مذاکرات طالبان و آمریکا در مرحله اول آتش‌بس خواهد بود که در این مورد صحبت و توافقی نیز حاصل شده است و در مرحله بعدی طرفهای درگیر وارد مذاکره خواهند شد. 
به گفته مژده، یکی از مقامات دولت افغانستان که خواست نام وی فاش نشود، گفته است که رئیس جمهور افغانستان در سفر اخیر خود به استانبول، با "سید طیب آغا" نماینده طالبان نیز دیدار کرده و صحبت مفصلی میان این 2 صورت گرفته است.
این کارشناس افغان همچنین به مذاکرات اخیر دولت افغانستان با نمایندگان حزب اسلامی در کابل نیز اشاره کرد. 
 
اظهارات متناقض طالبان به خاطر سرعت تحولات است  
 
این صاحب نظر افغان در مورد  اظهارات اخیر سخنگوی طالبان که مذاکره با آمریکا و ایجاد نمایندگی سیاسی را  رد کرده است، گفت: برخی از سخنگویان طالبان در جریان تحولات اخیر قرار ندارند و علت اظهارات متناقض طالبان، سرعت تحولات اخیر است.
مژده با اشاره به این که افغانستان به زودی شاهد تحولات بزرگی خواهد بود، افزود: اکنون طالبان حاضرند تا با آمریکا و دولت افغانستان وارد معامله شوند که برایند آن صلح در این کشور و حضور طالبان در قدرت سیاسی افغانستان خواهند بود.
وی بار دیگر تأکید کرد که هم طالبان و هم آمریکا خواهان تغییر در ساختار و شکل نظام سیاسی فعلی به خصوص در نحوه  اداره نظام هستند. 
 
فرار زیرکانه آمریکا از افغانستان/گرفتن ابتکار صلح از کشورهای منطقه 
 
 مژده در پاسخ به این پرسش که هدف آمریکا از گفت‏وگو با طالبان چیست، گفت: آمریکا در تلاش است تا خود را از مشکلات و جنجال افغانستان نجات دهد و مذاکره با طالبان راه فراری است که در قالب مذاکره طراحی شده است.

این صاحب نظر افغان تأکید کرد: نزدیکی طالبان به برخی از کشورهای منطقه و به خصوص کشورهای همسایه افغانستان باعث نگرانی آمریکا شده است و آمریکا به این دلیل که مبادا ابتکار صلح و تأمین امنیت و ثبات در افغانستان را از دست دهد، اقدام به مذاکره با طالبان کرده است.
وی در اخیر افزود: در گذشته ما روزهای دوشنبه شاهد یک بیانیه و یا  اطلاعیه از سوی طالبان در سایتهای اینترنتی بودیم، اما روز گذشته این اطلاعیه در سایتهای طالبان وجود نداشت و این نشان دهنده آن است که نوعی سردرگمی میان طالبان نیز بوجود آمده است. 
مژده  افزود: در تماسی که با برخی از مقامات طالبان داشتم آنها گفتند که سران طالبان بیم دارند که در صورت ارائه نظر در مورد نمایندگی سیاسی طالبان در قطر و روند مذاکره توسط پاکستان دستگیر خواهند شد به همین دلیل سیاست سکوت را اختیار کرده اند. 
وی افزود: طالبانی که در سال‌های اخیر تحت حمایت دولت افغانستان بودند، با گشایش نمایندگی سیاسی طالبان در قطر موافق هستند اما "عبدالسلام ضعیف" سفیر سابق طالبان در اسلام آباد خواهان افتتاح این دفتر در عربستان و یا ترکیه بود.