-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۲, دوشنبه

غرب خواهان تسلیم بدون قید و شرط ایران است

یونگه ولت ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی
در آخر هفته جاری و همزمان با فروش بی مانند تسلیحات آمریکائی به عربستان و شیخ نشین های خلیج فارس ایران خواستار بازگشت به پشت میز مذاکرات شد. سعید جلیلی روزشنبه اعلام داشت که نامه ای با این مضمون برای کاترین آشتون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارسال می گردد.

خانم آشتون از سوی  مسئولان سیاست خارجی کشورهای ششگانه: آمریکا، روسیه، چین، انگلستان، فرانسه و آلمان مامور و مرجع تماس با ایران است. آخرین دیدار نمایندگان شش کشور و ایران در ژانویه 2011 در استانبول صورت گرفت که بدون نتیجه و تعیین وقت برای جلسه بعدی مذاکرات پایان یافت. واکنش اتحادیه اروپا نسبت به پیشنهاد جدید ایران خونسردی موکد و صریح  بود. اتحادیه اروپا با توافق آمریکا مذاکرات را مشروط به این کرد  که ایران قبلا برای دادن امتیازات “با اهمیت” و “اقدامات سازنده اعتماد ” سیگنالی بفرستد. در واقع غرب خواستار گفتگو نیست و خواستار تسلیم بی قید و شرط ایران و پذیرفتن تمام خواست های غرب است. در درجه اول چشم پوشی از بخش های اساسی برنامه اتمی غیر نظامی خود بویژه غنی سازی اورانیوم و تمام فعالیت دیگری که بنحوی از انحاء می تواند با این امر در ارتباط باشد و همچنین پایان دادن به  فعالیت های پژوهشی  و عملی خود در این زمینه ها.

در عین حال آمریکا به مسابقه تسلیحاتی در منطقه ادامه می دهد. روز پنجشنبه  واشنگتن مجددا تصمیم خود را که یک سال  پیش اعلام کرده بود مورد تایید مجدد  قرار داد که 84 فروند هواپیمای جنگی از نوع  اف 15 به عربستان می فروشد. ارزش این معامله که با کارخانه بوئینگ صورت می گیرد نزدیک به  30 میلیارد دلار خواهد بود. انتظار نمی رود که تا قبل از سال 2015 این هواپیما ها تحویل داده شوند.

روز جمعه پنتاگون اعلام کرد که قرار دادی برای فروش 96  موشک دفاعی  به ارزش  3،48 میلیارد دلار بین کارخانه لاکهید و  امارات بسته شده است. معاملات دیگری نیز در جریان است که توجیه فروش آنها ” دفع خطر  ایران “  است ، از جمله مدرن کردن راکتهای دفاعی عربستان از نوع پاتریوت است (به  ارزش 1،7 میلیارد  دلار)  و فروش 209 واحد از این نوع سلاح به کویت ( 900 میلیون دلار). افزون بر این ها عراق نیز تولیدات تسلیحاتی به ارزش 11 میلیارد دلار دریافت خواهد کرد.

بطور سنتی امکان صنایع اسلحه سازی آمریکا برای فروش تسلیحات به کشورهای عربی محدود است چون با مخالفت  لابی  هوادار اسرائیل روبرو می شود. ولی با توجه به سیاست درگیر ی با ایران این ایرادات بشدت سابق نیستند، علاوه بر این دردل  این فروش ها  فروش های دیگری نهفته است: یعنی فروش تسلیحات به اسرائیل . چون آمریکا تضمین کرده است که اسرائیل همیشه برتری کیفی خود را بر کلیه کشورهای منطقه حفظ کند.

روز یکشنبه ایران اعلام کرد که آزمایش سوخت خود ساخته برای  رآکتور اتمی تهران را  که مورد استفاده درمانی دارد، آغاز کرده است.  گرچه سوء استفاده نظامی از این راکتور ممکن نیست ولی بدلیل فشار آمریکا، ایران امکان خرید این سوخت را از بازار بین المللی نداشت.