-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۳, سه‌شنبه

تورآتش دردستان حزب اسلامی، جندالله و طالبان درشمال


نصرت الله اقبال خبرنگار خبرگزاری بخدی درگفت وگو با جنرال بابه جان فرمانده مرکزی نیروهای پلیس درشمال افغانستان
چرا دشمن بیشتر به فرماندهان حمله می کنند که در دوران مقاومت حضور داشتند؟

جواب: درگیری های که میان نیروهای مقاومت و تروریزم در یک دهه ادامه داشت، برای طالبان سخت و جبران ناپذیر بوده است، در حقیقت طالبان می خواهند انتقام بگیرند و فرماندهان نیروهای مقاومت را مورد هدف قرار دهند.
آنچه مربوط نیروهای امنیتی می شود، انجام شده است، به عبارت ساده، ما شبکه هایی که برای ترور فرماندهان ایجاد شده بود را از بین بردیم، شماری دشمن هم دستگیر شده اند.
گزارش هایی وجود دارد که تحریک اسلامی ازبکستان، القاعده، طالبان و همچنان گروه حقانی، در سالهای اخیر فعالیت شان را در صفحات شمال گسترش داده اند، دلیل افزایش توجه این سازمان ها وگروه هابه شمال کشور چیست؟
جواب: پاکستان برای اینکه از امریکا و متحدانش باج بگیرد، راه خود را به روی نیروهای ناتو مسدود کرده، این نیروها مجبور، راه دیگری برای تدارکات خود انتخاب کنند.
راه شمال برای این نیروها با اهمیت است و در حال حاضر هم اکمالات از این بخش کشور صورت می گیرد.
دشمن تلاش خود را می کند، تا مانع رفت و امد قطار ها شوند و تهدید به نیروهای ناتو و افغان باشند تا پاکستان بتواند امتیازی از امریکا و متحدینش بگیرد.
کوشش می کنیم امینت شاهراه شمال به طور بهتر تامین شود و با متلاشی کردن طالبان به آنان اجازه فعالیت را ندهیم.
جناب جنرال بابه جان، همین گروه ها از بین مردم سرباز گیری می کنند؟ 
جواب: به آن شکلی که در دیگر نقاط افغانستان سرباز گیری می کنند، در شمال کشور تا هنوز موفق به انجام این کار نشده اند.
بیشتر فعالیت این گروه ها، ماین های کنار جاده، انفجارات و حملات انتحاری است که به شکل انفرادی صورت می گیرد.
در این اواخر یکی از باشندگان محل، خود را انفجار داد و یک عضو ولسی جرگه را از پا در آورد.
جواب: شما می دانید کسی که حمله انتحاری را انجام داده است، ملا اما یک مسجد بوده که در پاکستان آموزش دیده بود ولی مردم با او نبودند و خودش این کار را انجام داد و اگر او در بین مردم نفوذ می داشت توسط مردمان تحت نفوذ خود حمله می کرد.
ولی خودش به دستور بیگانه ها این کار را انجام داد.
در ماه های اخیر بیشتر مشکلات در مدارس دینی بوده طوری که گفته می شود در ولایت قندز مدارس دینی وجود دارد که آنجا دروس انتحاری آموزش داده می شود آیا پولیس و امنیت ملی در ولایت های شمال افغانستان برنامه ی در جهت نظارت از  روند تدریسی و موارد مربوط به آن دارند؟
در رابطه به کنترول مدارس دینی و تفتیش آن مربوط به وزارت محترم معارف و سایر ارگان ها می شود.
البته این ارگان ها باید در مدارس کنترول داشته باشند و این مکان ها را تحت نظارت قرار دهند.
در مورد کشفیات، تا به حال 15 انتحاری که از پاکستان آمده بودند از ولایت قندوز دستگیر شدند و عملا اعضای یک شبکه موسوم به "جندالله" مربوط طاهر یولداش را ما دستگیر کردیم.
یک واسطه نقلیه را با 450 کیلوگرام مواد منفجره توقف دادیم و در پیوند با این قضیه، 4 فرد انتحار کننده را دستگیر کردیم.
دشمن سخت تلاش می کند که ولایات شمال را نا امن بسازد ولی در مقایسه و نظر به تلاش و پلان های شومی که دارند موفق به انجام برنامه های شان نشده اند.
آقای بابه جان، کدام شبکه و گروه های تروریستی در شمال کشور فعال اند؟
در شمال بیشتر، شبکه جند الله مربوط طاهر یولداش فعال است و مستقیم با سازمان استخباراتی  آی اس آی پاکستان کار می کند، و افراد وابسته به گلبدین حکمتیار در بخش هایی از شمال فعالیت دارند.
گفته می شود که یکی از قوماندانان حزب اسلامی به نام میرویس در ولایت بغلان فعالیت های شان به اندازه گسترده بوده که خودشان آموزش های انتحاری می دهند ، در راستای جلوگیری از فعالیت های این شخص چی کارهای انجام داده اید؟
در این اواخر ولایت بغلان کاملا از وجود مخالفان مسلح دولت به ویژه افراد قوماندان میرویس پاکسازی شده است.
در حال حاضر در این مناطق ما پوسته های پولیس ملی، محلی و اردوی ملی را داریم، فعلا مسیر شاهراه ها مطمئن است و کدام مشکلی وجود ندارد. 
صفحات شمال به نظر شما در استراتیژی جنگ با دشمن تا چه اندازه مهم است؟
شما می دانید که دشمن شمال را برای این انتخاب کرده است که در بعضی نقاط دیگر در شرق و جنوب، جنگ های خود را ادامه داده نمی توانند.
نکته مهم اینجاست که دشمن و برخی از همسایه های ما تلاش دارند که شمال را که نقطه امن و مقاومت است و سران مقاومت در اینجا حضور داشتند، به عنوان مناطق مشترک (طالبان و نیروهای مقاومت) تبدیل کنند.
این بدین معناست که به همه نشان بدهند که طالبان حتی در مناطق شمال هم حضور دارند.