-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۱۱, سه‌شنبه

آمریکا همواره پاکستان را تنها گذاشته است


"شاهد حسن صدیقی" در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لاهور، در رابطه با پیشنه آمریکا به پاکستان در مورد تأمین گاز ارزان قیمت برای این کشور می‌گوید: آمریکا بارها چنین وعده‌های دروغینی به پاکستان داده است اما همیشه پاکستان را تنها گذاشته است.کارشناس مسائل اقتصادی پاکستان با اشاره به بحران شدید انرژی این کشور، پروژه خط لوله گاز ایران- پاکستان را یک پروژه مهم برای اقتصاد پاکستان دانست و تأکید کرد که آمریکا در حال فشار آوردن به پاکستان برای نخریدن گاز ایران است.
وی گفت: مردم پاکستان به خوبی به اهمیت رابطه با ایران واقف هستند اما دولت نمی‌خواهد در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کند.
صدیقی با بیان اینکه شاید بهانه دولت برای عدم تکمیل پروژه خط لوله گاز ایران این باشد که آمریکا و سازمان ملل ایران را تحریم کرده و بنابراین نمی‌توان با ایران تعامل مالی داشت، این استدلالات را بهانه‌های واهی خواند
به باور این تحلیلگر اقتصادی، طبق قوانین سازمان ملل، اگر کشوری به شدت به کالایی نیاز داشت کشور تحت تحریم می‌تواند کالای مورد نیاز را در اختیار آنان قرار دهد.
وی می‌افزاید: طبق ماده 50 منشور ملل متحد، شما می‌توانید با کشورهایی که توسط این سازمان تحریم شده‌اند تعامل مالی داشته باشید.
وی با اشاره به اینکه جدی نبودن دولت پاکستان در اجرای این پروژه در نهایت به ضرر خود کشور است می‌گوید: پاکستان می‌تواند به سازمان ملل اعلام کند که به خاطر جنگ با ترور متحمل مشکلات اقتصادی شدیدی شده که مهم‌ترین آن بحران انرژی است و این کشور مجبور است برای رفع این بحران از ایران گاز خریداری کند.
به گفته این تحلیلگر پاکستانی، با ارائه این درخواست، سازمان ملل نیز موظف است اجازه اجرایی شدن پروژه خط لوله گاز ایران- پاکستان را صادر کند.
صدیقی می‌افزاید: مردم پاکستان باید دولت خود را برای اجرای این پروژه تحت فشار قرار دهند و دولت نیز باید به آمریکا اعلام کند که نمی‌تواند از این پروژه صرف نظر کند.
وی پروژه خط لوله "تاپی" (ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند) را با توجه به شرایط حاکم بر افغانستان غیراجرایی دانسته و خاطر نشان می‌کند که آمریکا هیچ تمایلی به حل مشکلات پاکستان نداشته و تنها خواهان تأمین منافع خود از سوی پاکستان است که پروژه خط لوله گاز ایران نیز یکی از نمونه‌های آن است.