-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۸, شنبه

طالبان آماده اند، موضع قبلی شان را عوض کرده، معتدل سازند

یک عضو پارلمان افغانستان می گوید، طالبان حاضر خواهند بود تا ایدیالوژی قبلی سخت گیرانه شان را به طور قابل توجه نرم بسازند و رهبران آن ها همین اکنون زمینه را برای احتمال گفتگو های صلح درقطر مساعد ساخته اند.
 
 مولوی ارسلا رحمانی سابق وزیر طالبان فعلا عضو پارلمان و عضو شورای عالی صلح افغانستان می گوید، بعد از یک دهه جنگ با نیروهای ناتو، طالبان اکنون آماده اند تا  موضع  بنیاد گرایی قبلی شان را عوض کنند ومعتدل بسازند.
 


آقای ارسلا رحمانی می گوید، با وصف ترور رییس شورای عالی صلح، تماس های  مخفی که در ماه نوامبر سال 2010 میلادی  میان نماینده گان ایالات متحده امریکا، طالبان، آلمان و حکومت قطردر آلمان آغازگردید، چانس خوبی برای موفقیت می تواند باشد.
 
 به گفتهء آقای ارسلا، اگر طالبان بر گردند، آن ها در نظر ندارند تا افغانستان را در قبضهء خود داشته باشند. آن ها به حیث افغان ها بر می گردند، آن ها نمی خواهند مانند دورهء امارت اسلامی در افغانستان حکومت کنند. اعضای طالبان اشخاص با استعداد و ماهری هستند. آن ها  در انتخابات  پارلمانی و ریاست جمهوری  می خواهند کاندید باشند.
 
مارتین وان بیجلرت یک تحلیل گر از شبکهء مستقل تحلیل گران افغان در کابل می گوید، هیچ کس فکر نمی کرد که گفتگو ها با طالبان موثر واقع شود. در حال حاضر اینجا فرصت خوب به مشاهده می رسد. شورای عالی صلح هم خوش بین است و لی اگر گفتگو ها موثر واقع شود یک توازن خوب است.
 
طالبان در ماه جاری اعلان کردند که یک دفتر سیاسی به منظورحمایت از گفتگوهای احتمالی صلح  با ایالات متحده امریکا ومتحدین این کشوردر قطر باز کنند. رحمانی می گوید، باز کردن این دفتر فرصت خوب برای  یک آتش بس قبل از خروج نیروهای خارجی در سال 2014 از افغانستان می باشد.

 
به گفته رحمانی نماینده های طالبان مانند، شهاب الدین دلاور نمایندهء سابق طالبان درعربستان سعودی، شیر محمد عباس ستانکزی سابق معین وزارت خارجهء طالبان و سید طیب آغا یک مشاور نزدیک ملا عمر اکنون در قطر هستند.  گفتگو ها در چند هفته آینده آغاز می شود، اگر گفتگو ها با ایالات متحده امریکا ومقامات افغان بالاخره به موفقیت بانجامد، انتظار می رود که صفوف وقوماندانان طالبان  هم هرگونه صلح را که توسط رهبران شان توافق شده باشد قبول کنند.
اما محمد اسماعیل قاسمیار رییس شورای روابط خارجی شورای عالی صلح می گوید:
«من نمی توانم بگویم که تمام طالبان یکسان فکر می کنند. بعضی خاصتاً رهبری طالبان شاید دل ودماغ شان را تغییر داده باشند، اما گمان نمی رود که صفوف یا جوانان طالبان ایدیالوژی شان را تغییر داده باشند.»
 
 به گفتهء آقای قاسمیار، پاکستان نیزیک مانع در راه روند گفتگوهای صلح می باشد، زیرا حکومت پاکستان خاصتاً ادارهء استخبارات پاکستان می خواهد نقشی درآیندهء افغانستان  داشته باشند.