-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۱۱, سه‌شنبه

دختران تاجک را به عوض پول مواد مخدر به بدخشان می آورندخبرگزاری بست باستان
عبدالرحیم فرحت ولسوال شهر بزرگ بدخشان می گوید:
«قاچاق مواد مخدر در این مناطق از گذشته وجود داشته و حالا در این مناطق نیروی کافی برای کنترول مرزها وجود ندارد و قاچاق مواد مخدر در این مناطق همچنان جریان دارد.»
آقای فرحت می پذیرد که زنان و دختران تاجک به قریه های مرزی ولسوالی شهر بزرگ آورده شده اند، اما می گوید که از چگونگی آمدن این دختران اطلاعات دقیقی ندارند و مردم محل گفته اند که این زنان را به صورت قانونی و با انجام عقد نکاح به این مناطق آورده اند.
اما مولوی ذبیح الله عتیق رییس شورای ولایتی بدخشان تأیید می کند که زنان و دختران تاجک در بدل پول مواد مخدر به این منطقه بدخشان آورده شده اند.
وی گفت که تا کنون دو دختر تاجک در سال جاری به این منطقه آورده شده اند.
آقای عتیق می گوید وقتی قاچاقچیان،‌ مواد مخدر را به تاجکستان انتقال می دهند، در برابر پول آن، زنان و دختران تاجک را با خود می آورند.
رییس شورای ولایتی بدخشان می گوید که چندی پیش اطلاع یافته بودند که باشنده‌گان قریۀ آب گنده، چهل رأس مواشی ساکنان مناطق مرزی کشور تاجکستان را در برابر پول مواد مخدر به این منطقه آورده اند.
رییس شورای ولایتی بدخشان می گوید مواشی مردم تاجکستان از طریق ولسوالی چاه آب ولایت تخار به این منطقه انتقال داده شده است.
وی افزود که این روند از سال گذشته آغاز شده بود و سال گذشته نیز چند زن تاجک به این منطقه آورده شده بودند.
باشنده‌گان محل نیز تأیید می کنند که چنین روندی در مناطق مرزی ولسوالی شهر بزرگ وجود دارد. آن ها ادارۀ محلی بدخشان را ضعیف و آلوده به فساد توصیف می کنند و می گویند که به دلیل ضعفی که در مدیریت اداره بدخشان وجود دارد، قاچاقچیان نسبت به گذشته با جسارت بیشتر عمل می کنند.
ساکنان مناطق مرزی ولسوالی شهر بزرگ در بدخشان می گویند که این کار مخالف اصول همسایگی است و دولت افغانستان و به ویژه ادارۀ محلی بدخشان باید این جریان را متوقف سازد.
رییس شورای ولایتی بدخشان نیز در حالی که بر جلوگیری و اقدام قاطع در برابر این عمل تأکید می کند، می گوید که این کار برای آن ها شدیدن مایۀ نگرانی است.
اما والی بدخشان که خودش دو بار به این مناطق سفر کرده است، می گوید که تلاش می کنند که کنترول بر مرزها را افزایش دهند و با تقویت تدابیر امنیتی این روند را متوقف سازند.
شاه ولی الله ادیب والی بدخشان قاچاقچیان آن سوی مرز را به فراهم سازی زمینۀ آوردن زنان تاجک متهم می کند.
او می گوید: «آن ها زنان و دختران را فریب داده و در برابر پول مواد مخدر به قاچاقچیان این سوی مرز به فروش می رسانند.»
اما وی تأکید می کند که برای جلوگیری همیشگی از این روند، به تلاش های مشترک دو کشور ضرورت است.
والی بدخشان می گوید که نیروهای امنیتی را در این مناطق بیشتر می کنند و تلاش می کنند که از فعالیت بیشتر قاچاقچیان مواد مخدر در این منطقۀ مرزی بدخشان جلوگیری کنند، اما این که این وعده ها چقدر عملی می شود، گذشت زمان به آن پاسخ خواهد گفت.

احمد رادفر - بدخشان