-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۶, پنجشنبه

توقف هفتصد کانتینر کتاب‌ در پاكستان


خبرگزاری بست باستان- 48 میلیون جلد كتاب از كمك های اردوی ملی امریكا برای دانش آموزان افغان، در بندر پاكستان توقف داده شده است.
امان الله ایمان سخنگوی وزارت معارف به خبرگزاری بست باستان گفت كه از یك ماه به این طرف هفتصد كانتینر كه حامل 48 میلیون جلد كتاب از كمك های اردوی ملی امریكا برای دانش آموزان افغان است، در بندر پاكستان توقف داده شده است.
او افزود این كتاب ها مطابق به نصاب تعلیمی جدید برای دورۀ ثانوی در کشورهای خارجی چاپ شده است.
توقف این کتاب ها در حالی صورت می گیرد که سخنگوی وزارت معارف می گوید که دانش آموزان افغان تنها در ولایات ناامن با مشکل کمبود کتاب روبه رواند.

اما شکایت های دانش آموزان در قسمت کمبود کتب درسی، همیشه در ولایات امن نیز شنیده شده است.
ایمان می گوید که پاکستان به دلیل مشکلات ترانزیتی که با افغانستان دارد این کانتینرها را متوقف ساخته است همان گونه که اموال تجارتی بازرگان را متوقف ساخته بود.
گفتنی است که اخیرن برای بیش از یک ماه هفتصد کانتینر اموال تجارتی بازرگانان افغان نیز در پاکستان توقف داده شده بود. گمان استفادۀ نیروهای ناتو از این اموال، دلیل این توقف خوانده شده بود.
توقف این اموال پس از آن صورت می گیرد که روابط امریکا با پاکستان رو به وخامت گذاشت.
روابط پاكستان و امریكا پس از كشته شدن شماری از سربازان پاكستان در مرز با افغانستان از سوی امریكایی ها به وخامت گرایید و حتا سبب مسدود شدن راه اكمالات ناتو از پاكستان شد.
گیتی محسنی - کابل