-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۱۰, دوشنبه

اعدام فرمانده "افسران آزاد سوریه" به جای مبادله وی با دستگیرشدگان ایرانیدو روز پس از پیشنهاد مبادله حسین هرموش مؤسس "افسران آزاد سوریه" با ایرانیانی که توسط مخالفان رژیم بشار اسد دستگیرشده اند، انجمن دفاع از حقوق بشر این کشور روز دوشنبه 30-1-2012 اعلام کرد گردانی از عناصر امنیتی نیروی هوایی سوریه حسین هرموش را اعدام کرده است. 

این انجمن با انتشار بیانیه ای از مقامات سوری خواسته است جسد هرموش را به خانواده اش تحویل دهند تا به گفته آنها طبق موازین شرعی دفن شود. 

سرهنگ دوم حسین هرموش پس از جدا شدن از ارتش سوریه سازمان " افسران آزاد سوریه" را تاسیس کرد و ماموریت این سازمان را دفاع از اعتراضات مسالمت آمیز مردم علیه حکومت بشار اسد اعلام کرد، اما بنا به گفته مخالفان سوری دو ماه بعد یک افسر ترک هرموش را برای صرف شام دعوت کرد و با افزودن داروی خواب آور به خوراک او زمینه ربودن و انتقال هرموش از ترکیه به سوریه را مهیا کرد.

برخی گزارش ها می گویند نیروهای امنیتی ترکیه در دستگیری و تحويل هرموش به مقامات سوریه دست داشته اند . 

ابرهیم برادر حسین هرموش پیشتر مقامات ترکیه را متهم کرده بود که در ناپدید شدن برادرش پس از ملاقات وی با یک افسر ترک در اردوگاه پناهندگان دست داشته اند .

برادر افسر جدا شده سوری در تماس با تلویزیون العربیه اعلام کرده بود افسر ترک به وی گفته است تنها 5 دقیقه هرموش را دیده است.

همچنین روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی به نقل از وسام طریف عضو سازمان حقوق بشر سوریه گفته است که ترکیه حسین هرموش را با 9 عضو حزب کارگران کردستان ( پ ک ک ) مبادله کرده است.

خبر اعدام سرهنگ هرموش در حالی گزارش می شود که روز شنبه گذشته یکی از مخالفان سوری از شهر حمص در گفت و گو با تلویزیون العربیه خواستار مبادله وی با دستگیر شدگان ایرانی شده بود.