-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۸, دوشنبه

دیوارباروت به دور ایران درحال برپا شدن است/ این بار ازمسیر آذرباییجان


معامله تسلیحاتی بزرگ میان اسرائیل و جمهوری آذربایجان

قاصدان تل آویو روی پل هوایی میان باکو- اسرائیل


رادیو آلمان: اسرائیل می‌خواهد هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم دفاع هوایی و موشکی به جمهوری آذربایجان بفروشد. پیش‌بینی می‌شود که بدین خاطر تنش موجود میان ایران و جمهوری آذربایجان فزونی یابد.
به گفته کارکنان وزارت دفاع اسرائیل در روز یکشنبه (۲۶ فبروری / ۷ حوت) دولت اسرائیل درصدد انجام معامله‌‌ای تسلیحاتی به میزان ۱،۶ میلیارد دلار (۱،۲ میلیارد یورو) با جمهوری آذربایجان است. طبق گفته این کارکنان، شرکت تسلیحاتی دولتی "ائرو اسپیس اینداستریز IAI" هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم دفاع هوایی و موشکی به این کشور همسایه ایران خواهد فروخت.
معامله این شرکت با جمهوری آذربایجان به لحاظ سیاسی حساس تلقی می‌شود، چون بدین ترتیب کشور همسایه ایران به کمک اسرائیل، "دشمن ایران"، مجهز به تکنولوژی تسلیحاتی بسیار مدرن خواهد شد.
اسرائیل پیش از این نیز به کشور آذربایجان تسلیحات نظامی فروخته است. اما با توجه به ناآرامی‌ها و کشمکش‌های موجود در منطقه و گمانه‌زنی‌هایی که در مورد وقوع احتمالی جنگ با ایران می‌شود، فروش تسلیحات به کشور همسایه ایران در این برهه از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

تنش میان ایران و جمهوری آذربایجان
در این میان تنش میان ایران و جمهوری آذربایجان در این اواخر به‌خاطر روابط نزدیک اسرائیل و این کشور تشدید یافته است. ماه گذشته ایران از جمهوری آذربایجان خواست مانع فعالیت‌های سازمان امنیت اسرائیل، موساد در خاک خود علیه ایران بشود.
به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه ایران در روز ۲۳ بهمن سفیر جمهوری آذربایجان در تهران را احضار کرد و از جمله به «تبلیغات روزمره رسانه‌ای و توقیف کامیون‌های باری ایرانی در مسیر آستارا – باکو» اعتراض کرد و خواستار توقف فوری "این قبیل اقدامات غیردوستانه» شد.
جمهوری اسلامی ایران همچنین مطرح کرده بود که دولت آذربایجان «تسهیلاتی برای عزیمت عوامل ترور دانشمندان هسته‌ای به تل آویو» از خاک جمهوری آذربایجان فراهم آورده است. سخنگوی وزارت امور خارجه آذربایجان، آلمان عبدالله‌اف، این اتهامات را رد کرده و گفته بود که «آذربایجان هیچگاه اجازه نمی‌دهد که از اراضی‌اش برای کمک به تروریسم استفاده شود».
کارشناسان مسائل منطقه در کنار مواضع مشترک جمهوری آذربایجان و ترکمنستان در رابطه با مسئله دریای خزر، هژمونی غرب و آمریکا در کشورهای منطقه قفقاز و زیر فشار قرار گرفتن ایران از این طریق و نیز حجم بالای معاملات تجاری میان اسرائیل و جمهوری آذربایجان تجهیز نظامی جمهوری آذربایجان توسط اسرائیل را از علل ایجاد تنش میان دو کشور همسایه می‌دانند.
در عین حال جمهوری آذربایجان نیز نهادهای امنیتی ایران را متهم کرده است که در دی ماه گذشته طرح انجام عملیاتی تروریستی را علیه مدیران یک مرکز آموزشی یهودیان در باکو در دست داشته که اما این طرح ناکام مانده است.