-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۹, سه‌شنبه

مخالف پایگاه نظامی امریکا درافغانستان هستیم


پایگاه خبری فارسی رو
ولادیمیر پوتین در مقاله زیر عنوان "روسیه و جهان در حال تغییر" گفته است که کشورش به حل مساله افغانستان علاقمند می باشد، اما به گفته وی نیروهای بین المللی مساعدت به امنیت از عهده این کار برامده نمی توانند.

صدراعظم روسیه خاطرنشان ساخته که فعالیت نیروهای ایتلافی در جمهوری اسلامی افغانستان در ده سال گذشته به کاهش تهدیدهای تروریستی منجر نگردیده و اعلام خروج نیروها با آغاز تلاش های ایالات متحده امریکا برای ایجاد پایگاه های دایمی این کشور در افغانستان و منطقه توام می باشد. صدراعظم روسیه تاکید نموده است:" واضح است که این روند مورد قبول ما نیست".

در مقاله که در روزنامه "مسکوفسکی نووستی" منتشر شده، ولادیمیر پوتین علاقمندی روسیه را به انکشاف باثبات و صلح امیز افغانستان، منجمله به نابودسازی تهدید مواد مخدره ناشی از افغانستان که یکی از منابع عمده بی ثباتی اوضاع در منطقه عنوان شده، ابراز داشته است.

پوتین تاکید می نماید:" بادرنظرداشت تهدید مواد مخدره افغانی، رفع ان فقط با مساعی تمام جهان، با اتکاء بر سازمان ملل متحد و سازمان های منطقوی مانند سازمان قرارداد امنیت دسته جمعی، سازمان همکاری شانگهای و جامعه دول مستقل، ممکن می باشد."

وی افزوده که روسیه جهت توسعه شرکت خود در حل این مساله به شرط فعالیت هرچه فعال نیروهای ایتلافی در این جهت، منجمله در امر نابودسازی مزارع خشخاش و لابراتوارهای زیرزمینی، آماده می باشد.

ولادیمیر پوتین اظهار عقیده نموده که حضور نیروهای خارجی در افغانستان به ثبات اوضاع در داخل کشور منجر نمی گردد. او اعلام داشته: "فقط افغان ها میتوانند مشکلات خودشان را حل کنند".

وی با اشاره به این که کشورش از روند مذاکره با اپوزسیون مسلح حمایت می کند گفته است: "اما در صورت که طالبان قانون اساسی افغانستان را برسمیت شناخته از خشونت دست بردارند."

صدراعظم روسیه در عین حال اظهار داشته که روسیه به انکشاف اقتصاد افغانستان و بلندبردن توانایی ادارات امنیتی این کشور مساعدت خواهد کرد.

در این مقاله نخست وزیر روسیه همچنان به مسایل مهم جهانی از جمله "بهار عربی"، برنامه هسته ای ایران پرداخته است. وی نوشته است: "یکسال قبل جهان شاهد پدیده جدید - تغیرات دیموکراتیک و سرنگونی رژیم های دکتاتور - در خاور میانه بود.". به گفته وی نخست مردم با امیدواری از "بهارعربی" استقبال نمودند، اما بزودی معلوم شد که این روند روز به روز از دیموکراسی و دفاع از حقوق بشر فاصله میگیرد. صدرعظم روسیه از مداخله نظامی غرب در لیبیا انتقاد نموده است.

پوتین انکشاف برنامه هسته ای صلح آمیز ایران را حق این کشور خوانده است، اما خاطرنشان نموده که این روند باید تحت کنترول جامعه جهانی صورت گیرد. وی از کشور های غربی بخاطر "سیاست مجازات" در مقابل کشور های دیگر انتقاد نموده است.

این چهارمین و احتمالآ اخرین مقاله پوتین است که در چوکات کمپاین انتخاباتی وی طی یک ماه اخیر در روزنامه های روسیه نشر میشود. مقاله های قبلی وی به سیاست داخلی، مشکلات اقتصادی و همگرایی منطقه ای اختصاص داده شده بود.