-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۶, شنبه

در انتظار ظهور کشورهای تازه بنیاد در منطقه

Globalresearch- میشل شوسودفسکیآنچه را می خوانید، خلاصه ایست از یک مقاله تحلیلی که قوس 1386 در پیک نت منتشر شد. تمام رویدادهای 3 سال اخیر در تائید آن تفسیری است که دراین مقاله تحلیلی مطرح شده است. یعنی "نفت" در مرکز تمام رویدادهای منطقه، مقدمه چینی برای تشکیل بلوچستان بزرگ و تسلط کامل امریکا بر تنگه هرمز از طریق بلوچستان بزرگ، تجزیه پاکستان و افغانستان و سپس فروپاشی جغرافیائی ایران.
پشت آن سیاستی که درجمهوری اسلامی طی 7 سال گذشته به اجرا گذاشته شد، دست هائی قرار دارد که همین استراتژی امریکا را پیاده می کند. مهم نیست که چه کسی بلندگوی این سیاست است و آن کس عامل است و یا عامل نیست، مهم آنست که مشاوران و خط نگهدارهای پشت صحنه چه کسانی هستند. یعنی همانها که ملت ایران آنها را نمی شناسند!
خلاصه مقاله مورد اشاره:
«استراتژی ایالات متحده که عملیات پنهان اطلاعاتی به آن کمک می کند، شامل هدف گیری اختلافات قومی و مذهبی، تعمیم و حمایت مالی از جنبش های تجزیه طلب از یک سو و تضعیف نهادهای دولت مرکزی از سوی دیگر می باشد.
هدف گسترده تر ایالات متحده، از هم پاشی دولت شهرها و ترسیم دو باره مرزهای عراق، ایران، سوریه، افغانستان و پاکستان است.
ذخائر عظیم نفت و گاز پاکستان عمدتا در بلوچستان قرار دارد، خطوط لوله های نفتی که از این استان می گذرد. بلوچستان از لحاظ وسعت، 40 در صد خاک پاکستان را تشکیل می دهد و صاحب ذخائر مهم نفت و گاز و همچنین ذخائر وسیع مواد معدنی می باشد.
خطوط لوله ایران به هند نیز از بلوچستان می گذرد. بلوچستان همچنین بندر دریائی عمیق دارد که چین بر روی آن سرمایه گذاری کرده است و فاصله زیادی از تنگه هرمز ندارد که 30 درصد نفت روزانه جهان از طریق خط لوله و کشتی از آن می گذرد.
پاکستان به طور تخمین، 25/1 تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز دارد که 19 تریلیون آن در بلوچستان قرار دارد. در میان کنتراکتورهای نفت و گاز باید از بریتیش پترولیوم، ای ان آی ایتالیا، اوام دی اطریش و بی اچ پی استرالیا نام برد. بر پایه گزارش های نشریه نفت و گاز، ذخائر تائید شده نفت پاکستان بالغ بر300 میلیون بشکه است که بیشتر آنها در بلوچستان قرار دارد. بر آوردهای دیگر نشان می دهد که ذخائر نفت در بلوچستان بر6 تریلیون بشکه می رسد که برخی از آنها در ساحل این استان و برخی دیگر در بستر دریا قرار دارند.
ذخائر انرژی استراتژیک بلوچستان موجب شده است تا موضوع جدایی طلبان بلوچ اهمیت تازه ای پیدا کند.
واشنگتن طرفدار ایجاد "بلوچستان بزرگ" است که باید با ادغام مناطق بلوچ نشین پاکستان و ایران و احتمالا بخشی از جنوب افغانستان تشکیل شود تا به پروسه ای منتهی شود که حاصل آن فروپاشی سیاسی در ایران و پاکستان باشد.
ایالات متحده با استفاده از حس ناسیونالیستی مردم بلوچ سعی دارد تا شورش در داخل بلوچستان ایران را دامن بزند. جنگ در افغانستان سیاست پشت پرده مفیدی است که نتیجه آن بالا رفتن حس نظامی گری در میان بلوچ ها خواهد بود.
بلوچستان آزاد باید متشکل از بلوچستان پاکستان و ایران به عنوان یک موجودیت واحد سیاسی باشد. قلمروی پاکستان بدینسان تقریبا به 50 درصد مساحت فعلی می رسد . علاوه براین، در صورت تغییر و تحولات پیشنهادی، پاکستان از سواحل طویل خود در دریای عربی نیز محروم خواهد شد.»