-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۱۰, چهارشنبه

مصر ابراهیم مکاوی مسئول آموزش نظامی القاعده را دستگیر کرد
منابع امنیتی مصر، روز چهارشنبه 29 – 2 – 2012 اعلام کردند ابراهیم محمد المکاوی، یکی از مسئولان آموزش نظامی القاعده در فرودگاه القاهره بازداشت شد.
به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری شرق الاوسط مصر منابع امنیتی فرودگاه 
قاهره از بازداشت ابراهیم مکاوی که از طریق امارات از پاکستان وارد مصر شده بود خبر دادند.

بر اساس این گزارش مکاوی که از مربیان آموزش نظامی القاعده در افغانستان و سپس پاکستان بود برای بازپرسی به دادستانی تحویل داده شد.
مقامات امنیتی مصر می گویند آنها پیشتر اطلاعاتی به دست آورده بودند که نشان می داد مکاوی تصمیم گرفته است به مصر بازگردد و خود را تسلیم مقامات قضایی این کشور کند. 

ابراهیم مکاوی یکی از افسران بلند پایه مصری بود که پس از ترک خدمت در ارتش این کشور به گروه های تندرو اسلامی( جهادی) پیوست و سپس به افغانستان رفته و مسئولیت آموزش نظامی القاعده را به عهده گرفت، اما به گفته کارشناسان امور القاعده او پس از سرنگونی طالبان ارتباط خود را با القاعده و گروه های جهادی قطع کرد.

ابراهیم مکاوی از سال 1994 به تهمت تهدید امنیت کشور تحت پیگرد قانونی دولت سابق مصر بود. 

رسانه های خبری مصری به نقل از منابع فرودگاه ابتدا مکاوی را با سیف العدل یکی دیگر از رهبران نظامی القاعده اشتباه گرفته بودند، اما پس از ساعاتی مشخص شد که فرد بازداشت شده سیف العدل نیست بلکه ابراهیم مکاوی است.
نام سیف العدل در لیست افراد تحت پیگرد آمریکا است و برای کمک به بازداشت وی 5 میلیون دلار جایزه تعیین شده است