-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۲۶, چهارشنبه

گزارش یک جلسه از کابلبنیاد فرهنگی پیامبر اعظم در کابل، از سی‌و سومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی تجلیل به عمل آورد.
در این محفل علما، دانشجویان، اعضای پارلمان، مجلس سنا و برخی از مقامات دولتی و صدها تن از شهروندان کابل حضور داشتند. 
سخنرانان این مراسم در مورد ابعاد گوناگون شخصیت حضرت امام خمینی (ره)، پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تاثیرات آن بر بیداری اسلامی از زوایای مختلف بحث و بررسی کردند.

امام خمینی اولین دولت اسلامی را در عصر خود در جهان بنیان گذاشت

"مولوی محمد مختار مفلح"، رهبر نهضت اسلامی افغانستان، که در این محفل صحبت می‎کرد، گفت: با پیروزی انقلاب ایران به رهبری امام خمینی (ع) اولین دولت به نام جمهوری اسلامی ایران در جهان تأسیس شد و صفحه جدیدی را در تاریخ اسلام ورق زد.
مفلح اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران را در حقیقت الهام بخش آزادی برای تمام کشورهای به استعمار کشیده شده خواند و گفت: انقلاب‌های عربی که در جاده‌های مصر، طرابلس، صنعا، منامه، و تونس به راه افتاده است، الهام گرفته از انقلاب ایران اسلامی است.

22 بهمن پیروزی معنویت بر ماده پرستی و کفر

مفلح با بیان این که 22 بهمن روز پیروزی معنویت بر ماده پرستی و کفر است، گفت: انقلاب ایران راه و رسم آزاد زیستن را به بیرون از مرزهای آن کشور بسان هدیه ارزشمند تقدیم کرد.
وی افزود: امام خمینی با رهبری انقلاب اسلامی و به پیروزی رساندن آن در حقیقت دست خون آلود استکبار را از سرزمین ایران کوتاه ساخت و به همگان ثابت ساخت که مسلمانان توان نه گفتن در برابر کفر و ایجاد نظامی توانمند اسلامی را دارند.
وی اظهار داشت: امام خمینی به تئوری عدم توانایی اسلام در ایجاد نظام سیاسی و مدرن خط بطلان کشید و به آزادی خواهان جهان نیرو بخشید تا در مقابل دیگران دیگر اندیشان قدعلم کنند.

تجلیل از انقلاب اسلامی ایران تجلیل از برزگترین تحول قرن است

رهبر نهضت اسلامی افغانستان با بیان این که بیداری اسلامی در میان ملت‏های دربند یکی از پیامدهای انقلاب اسلامی است گفت: تجلیل از انقلاب اسلامی ایران، تجلیل از بزرگترین تحول قرن است که چهره تاریخی، سیاسی و جغرافیایی دنیا را تغیر داد.
وی افزود: قبل از انقلاب  اسلامی ایران، جهان به 2 قطب شرق و غرب تقسیم شده بود و پس از انقلاب اسلامی ایران این قطب بندی جغرافیایی که ریشه سیاسی داشت و استثماری داشت در هم شکست.
این کارشناس افغان اظهار داشت: استعمار جهانی با آشنایی به پیامد انقلاب اسلامی و خطرات که متوجه نظام‏های استکباری شد، با تحریم های اقتصادی تلاش کرد تا مردم ایران دست از حق طلبی بر دارد.

افغانستان و ایران یک ملت و 2 کشور است 

رهبر نهضت اسلامی افغانستان، ایران و افغانستان را 2 کشور و یک ملت دانست که تنها مرز خاکی داشته که دین، فرهنگ و تاریخ مشترک و نا گسستنی این دو کشورا را ملت واحد ساخته  است.

انقلاب اسلامی ایران تحول برزگ در جهان اسلام

"مبلغ موسوی" یکی از علمای دیگر افغانستان، پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تحول بزرگ در جهان اسلام دانست و گفت: بیداری اسلامی گر چند از قرن های گذشته آغاز شده بود اما با انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی جان تازه گرفت.
به گفته وی این دو جریان از جهات با هم شباهت داشته که انقلاب کشورهای عربی برگرفته از عصاره این دو جریان، بیداری اسلامی است.
وی گفت: بیداری اسلامی در 3 محور آغاز شد که اولین آن به رهبری سید جمال‌الدین اسدآبادی آغاز شد و جریان دوم در افغانستان و ایران آغاز که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد.

از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در نقاط مختلف افغانستان مانند کابل، هرات، قندهار و مرازشریف تجلیل شد.