-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۱۰, چهارشنبه

اخوان المسلمین مصر: "بهار عربی" به زودی به ایران نیز می رسد


رییس کمیسیون امور خارجی در پارلمان جدید مصر ارزیابی کرد که خیزش مردمی و "بهار عربی" به ایران نیز برسد.


دکتر عصام العریان که از اعضای ارشد اخوان المسلمین مصر است، روز گذشته (دوشنبه) تأکید کرد که در پی خونریزی های حکومت سوریه، این حکومت سرانجام سقوط خواهد کرد و با سقوط رژیم بشار اسد، به گفته او، مصر باید در مورد دگرگونی ها در خاورمیانه و روابط با حکومت اسلامی ایران به بررسی بپردازد.
این نخستین بار است که یک عضو ارشد اخوان المسلمین آشکارا می گوید به زودی نوبت تظاهرات مردمی گسترده در ایران خواهد رسید. وی در پاسخ به این پرسش که چرا دولت قاهره به دو فروند رزمناو ایرانی در روزهای اخیر اجازه داد از کانال سوئز عبور کنند، گفت: «توافق های بین المللی دست مصر را بسته و تنها به همین دلیل آن دولت نتوانست جلوی عبور کشتی های ایرانی را بگیرد».
یادآوری می شود که اعضای اخوان المسلمین سنی مذهب هستند و لذا با شیعیان و نیز دیدگاه های سیاسی آنها که می کوشند حکومت اسلامی ایران را صادر کنند، مخالفت می ورزند. با توجه به قطع روابط حماس با حکومت سوریه، اکنون اخوان المسلمین آشکارتر می تواند دیدگاه های خود را در مورد حکومت ایران ابراز کند و این در حالی است که تا وقتی حماس از حمایت اسد برخوردار بود و ایران به آن کمک می کرد، اخوان المسلمین از انتقاد از سوریه و ایران خودداری می ورزید.
ایران اخیرا اعلام کرده که حاضر است جای ایالات متحده را بگیرد و به مصر کمک مالی و نظامی کند، ولی مقامات مصری از این پیشنهاد استقبال نکردند. در صورتی که عمرو موسی به ریاست جمهوری مصر برسد، دیدگاه های دولت قاهره نسبت به ایران سرسختانه تر هم خواهد شد؛ چرا که وی گفته است خاورمیانه عربی، توسط ایران یا ترکیه اداره نخواهد شد.