-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۲۹, شنبه

ملاعبیدالله درگذشت؛ وضع ملا برادر درزندان کراچی چه گونه است؟


احتمال داده می شود که ملا عبیدالله معاون ملاعمر درزندان کراچی از اثرشکنجه جان داده است.
اسامی رهبران طالب درزندان کراچی.

از مدت ها قبل شایعاتی بر سر زبان ها بود که ملا عبیدالله آخند معاون ملا محمد عمر و وزیر دفاع زمان حاکمیت طالبان در زندانی در کراچی جان باخته است. به خصوص که زندانبانان به خانوادهء وی از مدت ها قبل گفته بودند که دیگر برای تماس با وی به زندان مراجعه ننمایند؛  زیرا وی دیگر در این زندان نیست؛  اما طالبان به این امید بودند که شاید ملا عبید الله زنده باشد و پاکستانی ها با پنهان کردن وی، قصد وارد آوردن فشار بیشتر بر طالبان را دارند. حتی بعد از اینکه گفته شد وی در اوایل سال 2010 در اثر بیماری قلبی درگذشته است، بازهم در افشای این خبر متردد بودند.
مولوی شهاب الدین دلاور رئیس هیئت طالبان که اطمینان داشت چون  نامش در لیست داده شده از امریکا به پاکستان است و بنابراین دستگیر نخواهد شد، در جواب گفت که صبر ما هم اندازه ای دارد. وی به همکاری پاکستان با امریکا در جنگ علیه طالبان اشاره کرد و زندانی بودن ده ها طالب در زندانهای پاکستان را نشانی از عدم صداقت پاکستان در دوستی با طالبان دانست. وی مخصوصا نگرانی طالبان را از عدم اطلاع درست از سرنوشت ملاعبیدالله، ملا برادر و ملاترابی و دیگران ابراز نمود؛ در رابطه به دفتر قطر، مولوی دلاور به رئیس آی اس آی گفت که طالبان نمی توانند برای ابد یک گروه جنگی بوده و از رفتن بسوی مذاکره و تفاهم بی نیاز باشند.
در جواب، جنرال پاشا در توجیه این اقدامات پاکستان سخنانی گفت که بیشتر جنبهء دلجوئی از طالبان را داشت. وی گفت که ملاعبیدالله در اثر سکتهء قلبی در زندان درگذشته است. «به نظر می رسد پاکستانی ها به این دلیل مرگ وی را در اثر سکتهء قلبی عنوان می کنند که بیماری قلبی موجب مرگ ناگهانی می شود و به این ترتیب آن ها خواستند به طالبان بگویند که ملا عبیدالله کسالت خاصی نداشت و مرگ ناگهانی وی امکان کمک صحی به وی را ناممکن ساخت».
شجاع پاشا به هیئت طالبان اطمینان داد که در مورد شرایط زندگی سایر زندانیان طالبان توجه صورت خواهد گرفت و برای نشان دادن حسن نیت در این مورد، اجازه داد تا هیئت طالبان با ملا برادر در زندان کراچی دیدار نمایند.
آنها در زندان کراچی به دیدار ملا برادر رفتند. در این دیدار، ملا برادر به هیئت طالبان گفت که وی ماه است در یک سلول انفرادی بسر می برد که وضع مناسبی ندارد. او از شرایط ناگوار زندان بخصوص از عدم تماس با دیگران و بی اطلاعی از خانواده اش ابراز شکایت نمود. طالبان ملابرادر را در جریان مذاکراتی که به ایجاد دفتری برای آنان در قطر منجر شد، قرار دادند.
در ملاقات بعدی، نماینده های طالبان موضوع وضع ناگوار زندانیان طالبان را با مقامات پاکستانی در میان گذاشتند. پاکستانی ها وعده دادند که بزودی تعدای از زندانیان زندان کویته را هم به زندان کراچی منتقل خواهند ساخت و همه را در یک بند باهم یکجا خواهند نمود و امکان تماس آنان را با خانواده های شان فراهم خواهند کرد.
به این ترتیب، توافق طالبان به مذاکره با امریکا در قطر، برای آنان نخستین دست آورد را به ارمغان آورد؛ آنها اکنون می توانند با صراحت بیشتر با پاکستانی ها صحبت کنند و این تصمیم، این امید را در میان آنان تقویت کرد که از این ببعد، دید پاکستان نسبت به آن ها تغییر نماید و یک دید صرفا ابزاری نباشد. این اطمینان موجب می شود که سخنگوی طالبان در اعلام مرگ ملا عبیدالله، در چگونگی مرگ وی ابراز شک می کند و احتمال مرگ وی در اثر شکنجه را رد نمی نماید. این لحن گفتار طالبان در برابر پاکستان تازگی دارد و برای مقامات پاکستانی خوش آیند نیست.
این احتمال وجود دارد که ملا عبیدالله از رازهای مهمی مطلع بود که افشای آن می توانست برای پاکستان زیانبار باشد. وی از زمان حاکمیت طالبان، وزیر دفاع بود و با مقامات پاکستانی از نزدیک آشنائی داشت. این مسئله در میان طالبان این شک را بمیان آورده است که شاید ملا عبیدالله کشته شده باشد.
اما ملا عبیدالله آخند کی بود؟
ملا عبیدالله فرزند ملا یار محمد در سال 1343 در ولسوالی ژیری ولایت قندهار بدنیا آمد. او مانند ملا محمد عمررهبر طالبان، از قوم هوتک بود.
ملا عبیدالله در آغاز جوانی به صف جهاد علیه اتحاد شوروی پیوست و در جبههء تلفام به فرماندهی ملا صادق آخند به جهاد آغاز کرد. جبهه ای که در آن زمان به جبههء طالبان شهرت داشت و بعضی از شخصیت های دیگر طالبان از جمله ملا عبدالسلام ضعیف نیز در آن به جهاد پرداختند. این جبهه مربوط حرکت انقلاب اسلامی برهبری مولوی محمد نبی محمدی بود.
بعد از سرنگونی رژیم داکتر نجیب، ملاعبیدالله سلاح بر زمین نهاد و به مدرسه برگشت اما با بمیان آمدن تحریک طالبان، وی از نخستین کسانی بود که به این گروه پیوست. ملا عبیدالله در دوران جهاد با روسها بارها مجروح شد و در جنگ با نیروهای احمدشاه مسعود در شمال کابل نیز به سخنی جراحت برداشت. وی در جنگ علیه اسماعیل خان، توسط نیروهای وی دستگیر شد اما بعد از مدت کوتاهی در نتیجهء تبادلهء اسراء آزاد گردید.
ملاعبیدالله بعد از رسیدن طالبان به کابل، به وزارت دفاع برگزیده شد. جالب است که وی برخلاف بسیاری از وزرای دیگر طالبان، حساسیتی نسبت به کادر های قبلی این وزارت که از رژیم های گذشته باقی مانده بودند، نداشت و تلاش نکرد تا آنها را به دلیل کار با دولت های قبلی، از کار برکنار نماید.
حتی زمانیکه ملا محمد عمر دستور داد تا زنان از کار های دولتی برکنار گردند، ملاعبیدالله اجازه نداد تا یگانه جنرال زن در دوران طالبان «خانم سهیلا صدیق» از کار در وزارت دفاع برکنار گردد. قدرت وی مانع از آن بود که در این رابطه به وی اعتراض نمایند. از این نظر او را می توان شخصیت متفاوت از سایر رهبران طالبان بشمار آورد.
بعد از سقوط طالبان، وی بعنوان معاون ملامحمد عمر و فرمانده نظامی این گروه برگزیده شد. ملا عبید الله از جمله رهبران طالبان بود که تمایل به عملکرد مستقل داشت و به همین دلیل نمی توانست مورد اعتماد پاکستان باشد. او تلاش داشت تا رابطهء طالبان تنها منحصر به پاکستان نباشد.
در جنوری 2007 وی در سفری به کویته، از طرف مقامات پاکستانی دستگیر گردید. شایعاتی وجود داشت که وی بدون اطلاع مقامات پاکستانی، قصد داشت تا با یک تاجر اسلحه معامله ای پنهانی انجام دهد. ماه جنوری در افغانستان زمستان است و جنگ ها فروکش می کند. ملا عبیدالله برای جنگ در موسم گرما آماده می شد.
هرچند ملاعبیدالله از سال 2007 ببعد درگیر جنگ های طالبان با نیروهای خارجی نبود اما  با توجه به نقش وی در تحریک طالبان، مرگ وی در زندان پاکستان، می تواند نفرت از پاکستان را در میان طالبان تشدید نماید.
فرماندهان نظامی طالبان به این دلیل که خود در صف اول در جنگ سهم می گیرند، معمولا عمر زیادی ندارند. مرگ کسانی چون ملا عبیدالله در جائی جز میدان جنگ، می تواند یک استثنا باشد.
تعداد زیادی از افراد بلندپایهء طالبان در زندان های پاکستان بسر می برند که با مرگ ملا عبیدالله، نگرانی در مورد سرنوشت آنان در میان طالبان افزایش یافته است.
طالبان طی یک اعلامیه، ضمن اینکه مرگ ملاعبیدالله را یک ضایعهء بزرگ می خوانند از حکومت پاکستان خواسته اند تا روشن سازند که چرا بعد از دوسال خبر مرگ وی به اطلاع خانواده اش رسانیده شده و در عین حال آنان صلیب سرخ بین المللی را نیز متهم می کنند که در مورد زندانیان طالبان در پاکستان هیچ توجهی نداشته است.
از افراد بلند پایهء طالبان که در زندانهای پاکستان زندانی اند استاد یاسر مسئول کمیتهء دعوت در تحریک طالبان، ملا احمد والی بغلان، ملا جنت گل والی پروان، ملا یونس والی زابل، ملا عبدالرحیم والی هلمند، والی کندز طالبان «این والی ها از جانب طالبان بعد از سال 2001 تعیین شده بودند» انوار الحق مجاهد فرمانده جبههء توره بوره و پسر مولوی محمد یونس خالص، مولوی محمد جان از فرماندهان مولوی جلال الدین حقانی، ملا جهانگیروال سکرتر رهبر طالبان در امور نظامی و بسیاری دیگر شامل اند که بقول طالبان، تعداد شان به بیش از پنجاه نفر می رسد و تعداد زیادی از آنان بیش از پنج سال را در زندان های پاکستان سپری کرده اند.