-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۱۰, چهارشنبه

بازداشت سیف العدل از رهبران القاعده در فرودگاه قاهره


سیف العدل با ایران روابط نزدیک دارد و یکی ازسازماندگان ترور احمدشاه مسعود نیز بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تلویزیونی دولتی مصر امروز اعلام کرد که سیف العدل از رهبران شبکه ترور القاعده روز چهارشنبه در فرودگاه قاهره بازداشت شده است.
سیف العدل که سالها در ایران اقامت داشت، پس از کشته شدن اسامه بن لادن برای مدت کوتاهی رهبری القاعده را بر عهده گرفته بود.
منابع امنیتی مصری گفتند که وی از پاکستان به دوبی و سپس به قاهره سفر کرده است.
سیف العدل به دلیل اجرای بسیاری از عملیات‌ تروریستی در سراسر جهان تحت تعقیب قرار دارد.
هنوز معلوم نیست چرا این عضو ارشد القاعده که در لیست سیاه اف بی آی قرار دارد، با هواپیما به قاهره سفر کرده است.

سیف العدل کیست
سیف العدل در سال 1960 در مصر به دنیا آمده و در ارتش این کشور نیز فعالیت کرده است.
وی پس از جدایی از ارتش مصر به گروه جهاد اسلامی این کشور به ریاست ایمن الظواهری پیوست و به دست داشتن در ترور انور السادات، رئیس جمهوری اسبق مصر متهم است.
سیف العدل پس از بن لادن و الظواهری نفر سوم القاعده به شمار می‌رفت.
سیف العدل علاوه بر آموزش گروه جهاد اسلامی مصر و نیروهای القاعده در چندین کشور، از جمله افغانستان، پاکستان و سودان به قبایل مخالف آمریکا در کشورهای آفریقایی نیز آموزش داده است.
وی به طرح‌ریزی نقشه حمله به سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا متهم است؛ حملاتی که به کشته شدن بیش از 200 تن انجامید.
سیف العدل همچنین به عنوان مغز متفکر عملیات انتحاری سال 2003در ریاض عربستان شناخته می‌شود؛ عملیاتی که به کشته شدن 35 تن از جمله هشت آمریکایی منجر شد.
در25 اکتبر سال 2010 مجله آلمانی اشپیگل اعلام کرد که سیف العدل پس از آنکه 9 سال اخیر را در ایران به سر برده به منطقه مرزی میان پاکستان و افغانستان بازگشته و به عنوان فرمانده نظامی القاعده در وزیرستان شمالی پاکستان اقامت دارد.
سیف العدل در لیست افراد تحت پیگرد آمریکا قرار دارد و این کشور برای کسی که اطلاعاتی ارائه دهد و این اطلاعات منجر به دستگیری سیف العدل شود، پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.