-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۲۹, شنبه

سفیرپاکستان: شما را به بلوچستان چه کار؟ به مشکلات خود برسید
سفارت پاکستان درواشنگتن با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که این اقدام کنگره آمریکا بر خلاف قوانین بین‌المللی بوده و عملکرد سازمان ملل متحد را درباره استقلال کشور‌های مختلف زیر سئوال می‌برد.
به گزارش فارس،"شری رحمان" سفیر پاکستان در آمریکا با رد لایحه کنگره آمریکا درباره بلوچستان آن را بی‌اساس خواند.
رحمان با واکنش شدید نسبت به اقدام آمریکا افزود: بلوچستان یکی از ایالت‌های پاکستان است و نمایندگان انتخاب شده مردم در مجلس بلوچستان برای اوضاع این ایالت تصمیم‌گیری می‌کنند.
نماینده عالی پاکستان در آمریکا افزود: موضوع بلوچستان موضوع داخلی پاکستان است و نظام دموکراسی کشور باید درباره حل مشکلات این ایالت تصمیم‌گیری کند.
وی گفت: آمریکایی‌ها بهتر است نگرانی‌های خود درباره بلوچستان را کنار گذاشته به فکر مشکلات داخلی خودشان باشند.
سفیر پاکستان در آمریکا افزود: اقدام تازه آمریکا روابط پاکستان با آمریکا را تیره‌تر خواهد کرد و مسئولیت آن به عهده خود آمریکا است.
در همین حال، وزارت امور خارجه پاکستان نیز در واکنش به ارائه لایحه استقلال بلوچستان در کنگره آمریکا، آن را اقدامی غیرمسئولانه و مغایر با قوانین بین‌المللی دانست.
"رانا رودراباچر" نماینده کنگره آمریکا لایحه‌ای به مجلس آمریکا ارائه کرده که در آن از پاکستان خواسته شده است تا حق تعیین سرنوشت را برای بلوچ‌ها به رسمیت بشناسد.
در این لایحه با اشاره به اینکه مردم بلوچستان باید از حق حاکمیت و تعیین سرنوشت برخوردار شوند تأکید شده است: تبعیض‌های سیاسی و قومی در بلوچستان اسفبار بوده و این روند همچنان رو به افزایش است چون آمریکا در حال تأمین مالی و فروش سلاح به سرکوبگران آنان در اسلام‌آ‌باد است.
 پیش از این نیز کمیسیون امور خارجه کنگره آمریکا به ریاست رودراباچر، در جلسه‌ای که شماری از رهبران جدایی طلب بلوچ نیز در آن حضور داشتند خواهان جدا شدن بلوچستان پاکستان از این کشور شد.
این در حالی است که برخی گزارشات نیز حاکی از تلاش آمریکا برای متحد کردن گروه‌های جدایی طلب بلوچستان پاکستان می‌باشد.