-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۸, دوشنبه

ایران خواستارخروج امریکا از افغانستان شد

ایران پس ازپنج روز واکنش نشان داد.
ایران باردیگرمخالفت شدید خود را درارتباط به امضای سند پیمان استراتیژیک افغانستان وامریکا اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای اقدام سخیف و موهن نظامیان ناتو در پایگاه بگرام افغانستان در هتک حرمت به کتاب مقدس مسلمانان - قرآن کریم - را به شدت محکوم کرد.
بیانیه وزارت امور خارجه تأکید می‌کند: بی حرمتی نسبت به اعتقادات مسلمانان ناشی از فهم نادرست اشغالگران افغانستان از فرهنگ دینی و مذهبی مردم مسلمان منطقه و جهان می‌باشد و تکرار نقض حقوق بشر و تعدی به حقوق مردم مسلمان افغانستان ناشی از استمرار اشغال این کشور و عدم پاسخگویی اشغالگران در قبال رفتار خارج از قانون خود است.
این بیانیه می‌افزاید: این برای اولین بار نیست که قوانین بین‌المللی توسط نیروهای نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان نقض می‌شود و تکرار اینگونه رفتار شیطنت‌آمیز با توجه به روحیه استکباری آمریکا و انجام این قبیل تعرضات به مقدسات اسلامی خشم و نفرت جهانی را به دنبال خواهد داشت.
در بیانیه وزارت خارجه تأکید شده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن اهانت نیروهای نظامی آمریکا به قرآن مجید در افغانستان، بار دیگر بر ضرورت خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان تاکید کرده و معتقد است تنها راه بازگشت و استقرار صلح و ثبات و آرامش به افغانستان، خروج سریع نیروهای خارجی از این کشور است و در این ارتباط هر اقدامی که منجر به طولانی شدن حضور این نیروها در افغانستان شود، از جمله امضای پیمان استرات‍ژیک بین آمریکا و افغانستان نه تنها به عنوان عاملی در جهت افزایش ناامنی در این کشور، بلکه به مثابه یک تهدید جدی منطقه‌ای باید مورد توجه قرار گیرد.
در این بیانیه آمده است: دولت و مردم مسلمان ایران امیدوارند مردم افغانستان با در دست گرفتن همه امور خود، بر مشکلات کشورشان فائق شده و آثار سوء ناشی از حضور و مداخلات خارجی را برطرف کنند.
در بیانیه وزارت امور خارجه همچنین بر انتظار جمهوری اسلامی ایران از کشورهای مسلمان و آزاده و مجامع بین‌المللی برای محکوم کردن اقدام غیر اصولی سربازان آمریکایی در افغانستان و ایفای نقشی مؤثر در مسیر دفاع از صلح تأکید شده است.