-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۶, شنبه

آیا این گزارش را باور می کنید؟


پیشنهاد اعطای ده میلیون زن چینی به امریکا


منابع آمريكايي كه به رغم روابط ديپلماتيك سطح بالا با چين، اين كشور را يكي از بزرگترين رقبا يا حتي دشمنان خود مي‌دانند، هر از چند گاهي با اخبار، گزارش‌ها و حتي انتشار اسناد تاريخي، در پي تحقير چين و قهرمانان اين كشور برمي‌آيند.

به گزارش سرويس بين‌الملل «تابناك»،، آخرين اقدام در اين زمينه به ادعاي «كيسينجر» درخصوص اهداي ده ميليون زن چيني به آمريكا اختصاص دارد.

بنا بر اسنادي كه روز سه‌شنبه منتشر شد، مشخص شد «مائو زدونگ»، رهبر چين در مذاكره با «هنري كيسينجر»، نماينده آمريكا، در سال 1973 پيشنهاد صادر كردن ده ميليون زن چيني به آمريكا را داده بود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، بر پايه اين اسناد كه روز سه‌شنبه توسط وزارت امور خارجه آمريكا و درباره روابط دوطرفه آمريكا و چين بين سال‌هاي 1973 تا 1976 منتشر شد، رئيس قدرتمند حزب كمونيست چين اعلام كرده بود كه به نظر او چنين مهاجرتي باعث بهبود روابط تجاري دوطرفه خواهد شد، اما مي‌تواند براي رشد سريع جمعيت آمريكا در آن سال‌ها نامناسب باشد. 
مائو، رهبر چين در هفدهم فوريه 1973 و در مذاكراتي كه تا پاسي از شب هم ادامه داشت، با اشاره به روابط تجاري طرفين مي‌گويد: چين كشور فقيري بوده و هم‌اكنون تنها چيزي كه در دسترس داريم، زن است. او در آغاز پيشنهاد فرستادن هزاران زن را مي‌دهد، اما پس از آن با پيشنهاد فرستادن ده ميليون زن به آمريكا، باعث خنده حاضران در جلسه مي‌شود. 

كيسينجر كه در آن زمان مشاور امنيت ملي ريچارد نيكسون، رئيس‌جمهور آمريكا بود، به مائو گفت: آمريكا هيچ تعرفه يا گمركي خاصي براي زنان چيني ندارد كه با اين كار، باعث خنده بيشتر حضار شد.

كيسينجر پس از آن بر تهديد موجود از سوي اتحاد شوروري و ديگر نگراني‌هاي جهاني متمركز شده تا زمينه را براي بهبود روابط ديپلماتيك، يك سال پس از سفر نيكسون به چين فراهم كند، اما مائو باز هم بحث را به زنان چيني مي‌كشد.

مائو گفت: «به آنان اجازه بده تا به كشور شما بيايند. آنها مي‌توانند باعث ايجاد فجايعي شوند. خب حالا زن‌هاي چيني ما را مي‌خواهيد؟ ما مي‌توانيم به شما ده ميليون زن بدهيم.»
كيسينجر اظهار كرده بود كه مائو مرتب پيشنهاد خود را بهتر مي‌كرد.

مائو ادامه داد: «با اين كار ما كمك مي‌كنيم تا شما با فجايع بيشتري روبه‌رو شويد و در نتيجه، به منافع شما آسيب برسانيم. ما در كشورمان خيلي زن داريم. آنها زياد بچه‌دار مي‌شوند و براي ما هم بچه زياد آورده‌اند.»

يكي از ديپلمات‌هاي زرنگ آمريكايي هم در حالي كه ظاهرا كيسينجر هيچ حرفي را براي گفتن در برابر مائو نداشته است، مي‌گويد: «اين پيشنهاد آنچنان جالب توجه است كه بايد آن را بررسي كنيم.»

سپس طرفين كمي درباره تهديد شوروي سخن مي‌گويند و مائو ابراز اميدواري مي‌كند كه مسكو به چين حمله كند و سپس شكست بخورد، اما باز هم مائو مي‌افزايد: «ما زنان بسياري در كشورمان داريم كه نمي‌توانند بجنگند.»

پس از اين مكالمات، معاون وزير امور خارجه چين به مائو درباره طولاني شدن زمان مذاكرات توضيحاتي مي‌دهد و بيان مي‌كند كه اين كار مي‌تواند باعث خشم مردم شود.
مائو در سپتامبر 1976 درگذشت و روابط ديپلماتيك آمريكا و چين از سال 1979 از سر گرفته شد.