-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۹, سه‌شنبه

تحریف سخنان اصغر فرهادی در مراسم اسکار توسط خبرگزاری سپاه پاسداران

خبرگزاری "فارس" نزدیک به سپاه پاسداران، سخنان اصغر فرهادی کارگردان ایرانی را در جشن هشتاد و چهارم اهدای جایزه اسکار تحریف کرد. 

فیلم سینمایی ایرانی "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان (غیر انگلیسی زبان) در هشتاد و چهارمین دوره برگزاری این رقابت شد.

اصغر فرهادی پس از دریافت جایزه خود در سخنرانی کوتاهی که از روی یک نوشته خواند گفت: "بسیارى در سرتاسر جهان در حال تماشاى این لحظه‌اند. و گمان دارم خوشحال‌اند. نه فقط به خاطر یک جایزه‌ى مهم یا یک فیلم یا یک فیلمساز. آن‌ها خوشحال‌اند چون در روزهایى که سخن از جنگ، تهدید، و خشونت میان سیاستمداران در تبادل است نام کشورشان ایران از دریچه‌ى باشکوه فرهنگ به زبان مى‌آید. فرهنگى غنى و کهن که زیرگرد و غبار سیاست پنهان مانده. من با افتخار این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم مى‌کنم. مردمى که به همه‌ى فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام مى‌گذارند و از دشمنى کردن و کینه ورزیدن بیزارند."

جشن اسکار و تمام وقایع آن را بسیاری از شبکه ها به طور زنده و مستقیم پخش کردند. فیلم لحظه دریافت جایزه توسط فرهادی و سخنرانی او را ایرانی ها در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی منتشر کردند. 

اما خبرگزاری "فارس" در خبر دریافت این جایزه توسط کارگردان ایرانی، سخنرانی او را تحرف کرد. این خبرگزاری سخنان فرهادی را اینکونه منعکس کرد: "این جایزه را در حالی دریافت می کنم که همه جا در میان سیاستمداران صحبت از جنگ، خشونت و نامهربانی است، ایران با آن فرهنگ درخشان غنی و کهن خود که در زیر گرد و غبار سنگین سیاست مدفون شده با شما حرف می زند. "

فرهادی خود به تنهایی بر بالای سن رفته بود و سخن می گفت. اما خبرگزاری "فارس" مدعی شده که او به همراه دخترش و دیگر عوامل فیلم بر بالای سن رفته بود و هنگام سخن گفتن دختر خود را در آغوش گرفته بود. 

خبرگزاری نزدیک سپاه پاسداران ایران نوشته که فرهادی در ادامه گفته است: "من با افتخار و غرور این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم می کنم. مردمی که علیرغم تمام دشمنی ها و تنش هایی که طی ماه های اخیر بر سر برنامه هسته ای ایران میان غرب و یاران به وجود آمده، برای تمام فرهنگ ها و تمدن ها ارزش قائلند."

"مسیح علیرنژاد" خبرنگار ایرانی در تلاش برای آگاهی از منبع خبر "فارس" با این خبرگزاری تماس گرفت. خبرنگار این خبرگزاری تایید می کند که چنین متنی از سخنان اصغر فرهادی تنظیم کرده و بر روی خروجی خبرگزاری فارس قرار داده اند و سپس می گوید: "منبع خبر ما موثق است اما دلیلی ندارد به شما بگوییم که منبع خبرما کجاست."

پس از این تماس خبرگزاری فارس قسمت هایی از خبر را تغییر می دهد و در بیان بخشی از صحبت های فرهادی به نقل از "آسوشیتدپرس" می نویسد: "بحران میان ایران و غرب طی ماه‌های اخیر به خاطر برنامه هسته‌ای ایران شدت گرفته است، ایران ادعاهای غرب مبنی بر اینکه به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است را رد می‌کند و می‌گوید که برنامه هسته‌ای ایران با اهداف تولید انرژی و دارو در حال توسعه است."