-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۷, یکشنبه

سازمان حماس درحساس ترین موقع، طبل جدایی ازایران می کوبد

صدای آلمان
اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی گروه حماس، در جمع هزاران نفر در مصر از جنبش مردم سوریه حمایت کرد. وی مخالفان رژیم بشار اسد را قهرمانانی خواند که برای دستیابی به آزادی و اصلاحات در کشورشان مبارزه می‌کنند.
گروه اسلام‌گرای حماس که کنترل باریکه غزه را در اختیار دارد، اعلام کرد که در کنار مردم سوریه ایستاده است. حکومت سوریه و گروه حماس تا کنون از متحدان دیرینه به شمار می‌آمدند. اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس، در قاهره گفت: «من به تمامی ملت‌های بهار عربی و مردم قهرمان سوریه درود می‌فرستم.» هنیه این سخنان را در برابر هزاران مصری گردآمده در مسجد الازهر در روز جمعه (۵ حوت/۲۴ فوریه) ایراد کرد.
مخاطبان نیز با شعارهایی نظیر «ما با میلیون‌ها شهید به سوی سوریه خواهیم رفت» و «انقلاب سوریه یک انقلاب عربی است» از سخنان هنیه پشتیبانی کردند. هنیه تاکید کرد که مردم سوریه برای آزادی و اصلاحات به پا خواسته‌اند.
از سوی دیگر صالح ال‌برداویل از اعضای ارشد حماس نیز در اجتماع هزاران نفر در قرارگاه آوارگان در باریکه غزه تاکید کرد که « قلب مردم فلسطین برای هر قطره خونی که در سوریه ریخته می‌شود، جریحه‌دار می‌شود».
به گفته آگاهان سیاسی، گروه سنی‌مذهب حماس سرانجام به صف گروه‌های مخالفی پیوسته است که علیه حکومت علوی در دمشق مبارزه می‌کنند. اکثریت مردم سوریه و اغلب گروه‌های معترض سوری نیز سنی‌مذهب هستند.این مقام ارشد حماس افزود: «ما هرگز به خاطر ملاحظات سیاسی چشمان خود را در برابر رویدادهای سوریه نخواهیم بست.» این نخستین باری است که رهبران حماس آشکارا از معترضان در سوریه و مخالفان رژیم بشار اسد حمایت می‌کنند. پیشتر نیز تظاهراتی از سوی فلسطینیان در باریکه غزه به پشتیبانی از معترضان سوری برگزار شده بود.