-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۱۰, چهارشنبه

دفاع از قرآن تنها مسئولیت افغان ها نیست

عابد امیری- برنامۀ آموزشی بین المللی امریکا
آیا قرآن تنها کتاب افغانهاست؟


نشریه سیاسی کوریر درین باره مقاله یی را به قلم عابد امیری از برنامه جهانی آموزشی امریکا نشر کرده و نوشته است در هفته یی که گذشت مهمترین رویداد در افغانستان این بود که باشنده گان سراسر افغانستتان در واکنش به سوختاندن قرآن در افغانستان به مظاهرات پرداختند، مظاهراتی که بیست و هشت کشته و ده ها زخمی به جا گذاشت.

نشریه می نویسد، دانستن این مساله مهم است که چرا افغانان این همه از قرآن مجید پشتیبانی می کنند و با سوختن ان مظاهرات اوج می گیرد. باید گفت، قرآن تنها کتاب دینی مردم افغانستان نه بلکه کتاب مقدس دیگر مردمان مسلمان جهان هم است پس چرا در ایران عربستان سعودی و کشور های دیگر مردم دست به چنین تظاهراتی نمی زنند.

آیا قرآن مجید کتاب مقدس آنان نیست؟

آقای امیری در نشریه کوریر نوشته است واضح است که افغانستان از دیگر کشور های مسلمان بسیار فرق دارد. درینجا بیشتر از هر جایی دیگر بیسوادی وجود دارد به اساس نوشته نویسنده در افغانستان در چندین دهه ناامنی اکثریت نوجوانان از آموختن سواد محروم مانده اند.

آنهایی که قرآن را خوانده نمی توانند معنی آنرا هم نمی فهمند از همین رو بیشتر مردم معلومات خود در باره اسلام را از بزرگان قومی و ملا ها دریافت می کنند. و این افراد شانس زیاد دارند که با استفاده از حوادثی چون سوختن قرآن به منافع سیاسی خود دست یابند.

مساله دیگر در افغانستان بیکاری بیش از حد است حدود 40 فیصد مردم افغانستان یعنی از 7-8 ملیون نفر درین کشور بیکار اند.

نویسنده مقاله می گوید، مساله سوم مساله فقر در افغانستان است به اساس سروی ها 36 فیصد نفوس افغانستان در زیر خط فقر شدید بسر می برند.

آقای امیری می نوسد کوتاه سخن اینکه دفاع از قرآن تنها مسوولیت افغانها نیست. شرایط و اوضاع سیاسی و مشکلات اقتصادی برای مردم افغانستان وضعیت چنین پر از تشدد را فراهم کرده است.


واشنگتن پست
روزنامه واشنگتن پسث بر موضوع دیگری درنگ کرده و آن نشریه نظر وزارت دفاع امریکا در رابطه به ستراتیژی امریکا در افغانستان است. مقامات پنتاگون به روز دوشنبه گفتند، نا آرامی های هفته اخیر در افغانستان گرچه روابط حکومت افغانستان با امریکا و ناتو را تیره کرد اما ستراتیژی اصلی امریکا در افغانستان با این حوادث تغییر نمی کند.

مقامات امریکایی تایید می کنند که وضعیت کابل امن نیست با کشته شدن دو مقام برجسته امریکایی در وزارت داخله افغانستان اوضاع چندان خوب به نظر نمی رسد.

واشنگتن پوست می نویسد حمله افغانان بر متحدان شان مرحله حساسی را در برابر نیروهای ناتو و امریکایی ایجاد کرده است. امریکا و ناتو هردو می خواهند با نیرو های افغانستان از نزدیک همکاری کنند تا این نیرو ها بتوانند به تنهایی مسوولیت امنیت را به دوش گیرند.

واشنگتن پوست از قول مقامات و محققان سابق امریکایی می نویسند بی اعتمادی میان افغانستان و امریکا برای ستراتیژی ناتو که به هدف پایان دادن به جنگ قصد دارد تا ختم 2014 از افغانستان بیرون شود می تواند خیلی خطرناک تمام شود.