-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۲۷, پنجشنبه

دریاسالار روسی: آمریکا درهر لحظه ای میتواند به ایران ضربه موشکی وارد کند


مسکو، 26 دلو، خبرگزاری «ریا نووستی»
 ناوهای آمریکایی در صورت لزوم می توانند در هر لحظه ای با صدها موشک بالدار نوع Tomohawk به ایران حمله کنند.

این مطلب را دریاسالار "ولادیمیر کومویدوف" (Vladimir Komoyedov) رییس کمیته امور دفاعی مجلس دومای روسیه روز چهارشنبه بیان داشت.
تشدید وخامت اوضاع در منطقه خلیج فارس بعد از آن صورت گرفت که مقامات ایران به بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت این کشور تهدید کردند. نیروی دریایی ایران در اواخر ماه دسامبر رزمایش بزرگ ابعاد "ولایت 90" با شلیک انواح مختلف موشک های برد بلند و برد کوتاه را در تنگه هرمز انجام داد.
دریاسالار کومویدوف ضمن دیداری با وابسته های نظامی کشورهای خارجی در مسکو گفت: "در حال حاضر 17 ناو آمریکایی که حامل موشک های بالدار Tomohawk هستند، در نزدیکی سواحل ایران مستقر شده اند".
پیشتر پنتاگون اظهار داشته بود که حضور چند ناوگروه هواپیما بر ضربتی در منطقه خلیج فارس اصلا چیزی غیر عادی ندارد و با وخیم شدن اوضاع پیرامون ایران ارتباط دارد.
دریاسالار روسی اطلاع داد که دو زیردریایی اتمی نوع Los-Angeles با 24 سکوی 12 موشکی در هر یک از آنها از جمله 17 ناو یاد شده هستند. بعلاوه، سه رزمناو Ticonderoga با 26 سکوی پرتاب موشک در هر یک از آنها و 12 ناوشکن نوع Arleigh Burke  روی هم رفته با 352 سکوی پرتاب موشک جزو ناوکروه مستقر در منطقه خلیج فارس هستند.
به عقیده دریاسالار کومویدوف، در صورت تشدید وخامت اوضاع در منطقه خلیج فارس ممکن است که ناوهای نیروهای دریایی بریتانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و برخی دیگر از کشورها به ناوگروه آمریکایی بپیوندند.
تنگه هرمز راه دریایی اساسی برای صادرات نفت و گاز از کشورهای خلیج فارس است. این تنگه خلیج فارس و دریای عمان را به یکدیگر متصل می کند.