-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۱۰, چهارشنبه

دامنۀ جنگ سوریه به افغانستان می کشدمسکو با توجه به نادیده گرفتن مواضع روسیه در مورد سوریه، استقرار سپر موشکی در اروپا، مسئله ایران و مداخله آمریکا در امور داخلی روسیه، تصمیم به مسدود کردن مسیر ترانزیت شمالی آمریکا و ناتو گرفته است.


به گزارش فارس در آسیای مرکزی، کارشناس برجسته مسائل سیاسی و امنیتی روسیه گفت؛ مسکو با توجه به نادیده گرفتن مواضع روسیه در رابطه به قضیه سوریه، استقرار سپر موشکی در اروپا، وضع پیرامون ایران و مداخله آمریکا در امور داخلی روسیه به بهانه انتخابات قریب‌الوقوع ریاست جمهوری در این کشور، تصمیم به مسدود کردن مسیر شمالی پشتیبانی از نیروهای آمریکا و ناتو گرفته است.
"الکساندر کنیازف" پژوهشگر ارشد انستیتوی خاورشناسی آکادمی علوم روسیه ضمن گفتگوی اختصاصی با خبرنگار منطقه‌ای فارس، به استناد منابع نزدیک به نهادهای مدیریتی سازمان همکاری‌های شانگهای، این خبر را به رسانه‌های گروهی اعلام کرد.
وی با بیان اینکه، نحوه عملکرد آمریکا در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری روسیه را جز مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل چیز دیگری نمی‌توان عنوان کرد و افزود: مداخله آشکار آمریکا و حمایت از مخالفین روسیه و تلاش برای جلوگیری از پیروزی ولادیمیر پوتین در انتخابات قریب‌الوقوع ریاست جمهوری، ناراحتی جدی مقامات روسیه را به بار آورده است.
این کارشناس برجسته مسایل سیاسی و امنیتی روسیه، گفت: متحدان روسیه در سازمان همکاری‌های شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی نسبت به این تصمیم می‌توانند دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشند زیرا به طور عمده ازبکستان و تا حدودی تاجیکستان و قرقیزستان روی درآمدهای حاصل از شبکه ترانزیت شمالی نیروهای آمریکا و ناتو، حساب باز کرده بودند که دیگر با این تصمیم کرملین شبکه‌ای وجود نخواهد داشت.
کنیازف خاطرنشان کرد؛ چنانچه دولت روسیه تصمیم به مسدود کردن حریم هوایی خود به روی آمریکا را نیز بگیرد پس سرنوشت پایگاه آمریکایی "مناس" در قرقیزستان و پایگاه فرانسه در تاجیکستان و پایگاه آلمان در ازبکستان زیر سؤال قرار خواهد گرفت.
پژوهشگر ارشد انستیتوی خاورشناسی آکادمی علوم روسیه در پایان گفتگوی خود با فارس، خاطرنشان کرد: با توجه به آنکه تا الآن 90 درصد انتقالات نیروهای آمریکایی و ناتو از طریق شبکه شمالی انجام می‌شد و مسیر پاکستان ناامن بوده و ظرفیت انجام انتقالات مورد نیاز غربی‌هارا ندارد، این تصمیم مقامات روسیه نیروهای آمریکا و ناتو را عملا در انزوا قرار داده و با توجه به وضع پیچیده نظامی افغانستان، این کشور می‌تواند برای آمریکا به ویتنام دوم تبدیل شود.