-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۲۵, سه‌شنبه

بی‌اعتمادی به آمریکا موجب همگرایی منطقه‌ای شده است
"سلیم صافی" تحلیلگر و کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لاهور گفت: ایران، پاکستان و افغانستان نگرانی‌هایی درباره افغانستان دارند چون نمی‌توانند به آمریکا اعتماد کنند.
این تحلیلگر پاکستانی مسائل افغانستان با اشاره به اینکه آمریکا تا کنون توطئه‌های زیادی علیه این 3 کشور انجام داده است، افزود: این 3 کشور نگران آن هستند که آمریکا بار دیگر چنین اقداماتی بر ضد آنها انجام دهد.
صافی گفت: اوضاع افغانستان نه تنها بر دولت این کشور تأثیرگذار است، بلکه پاکستان و ایران را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه هر یک از این کشورها دغدغه‌ها و نگرانی‌های متفاوتی درباره افغانستان دارند، هدف از این نشست را رفع این اختلافات و رسیدن به یک سیاست مشترک دانست.
این تحلیلگر، هدف این نشست را مقابله با مذاکرات قطر ندانسته و معتقد است که مذاکره با طالبان مهم‌ترین دستور کار این جلسه نیست.
به گفته وی، هدف اصلی این مذاکرات مقابله با تهدیدات آمریکا و همکاری‌های اقتصادی است.
دومین اجلاس سه جانبه سران سه کشور ایران، افغانستان و پاکستان با هدف بررسی چگونگی پیشرفت همکاری‌ها برای توسعه مناسبات سه جانبه و همچنین تحکیم امنیت و ثبات ۲۸ بهمن ماه در اسلام‌آباد برگزار می‌شود.
گسترش همگرایی منطقه‌ای از جمله در زمینه‌های مواد مخدر، مبارزه با تروریسم، تجارت، استرداد مجرمین و انرژی از جمله دستور کار این نشست ذکر شده است اما گفته می‌شود موضوعاتی همچون صلح افغانستان نیز از جمله مباحث مهم در این نشست خواهد بود.