-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۱۰, چهارشنبه

طالبان بعد ازین از القاعده میزبانی نمی کنند

اشاره: اصرارطالبان برین است که اختیارافغانستان را به ما تسلیم دهید وخود تان خارج شوید.


یک سخنگوی بلند پایه طالبان گفته است، اگر طالبان دوباره به قدرت برسند، میزبان شبکه القاعده نخواهند بود، زیرا که رهبران القاعده بعد از این به افغانستان علاقه ندارند.

این مطلب را قاری یوسف احمدی سخنگوی بلند پایه طالبان به روز شنبه در جواب یک سوال روزنامه شرق الاوسط سعودی مستقر در لندن گفته است.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از قاری یوسف احمدی نوشته است،  سیاست بعضی از طالبان افراط گران اینست تا سفارت امریکا و پایگاه های نظامی این کشور را در کابل مورد حمله قرار بدهند. او همچنان گفته است، رهبران طالبان تصمیم باز شدن دفتر در قطر و گفتگو با ایالات متحده امریکا را هم قبول دارند.

احمدی می گوید، موضع و موقف ما در جریان مذاکرات این خواهد بود که نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و امور افغانستان را به مردم این کشور بسپارند.

احمدی می گوید، مقامات امریکایی زمانی برای مذاکره و گفتگو آمادگی نشان دادند که همه تلاش های آنها برای ار بین بردن قدرت جهادی های ما ناکام شد و اوضاع در افغانستان رو به خرابی گرایید.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، استقبال سخنگوی طالبان از گفتگوهای صلح در قطر در زمانی صورت می گیرد که قوماندانان امریکایی برای آرام ساختن خشم مردم افغانستان ناشی از سوختاندن قرآنکریم توسط نیروهای این کشور تلاش دارند.

بنوشته روزنامه، حادثه سوختاندن قرآنکریم جایگاه ایالات متحده امریکا را در افغانستان خراب تر ساخته و این موضوع می طلبد تا راه حل دیپلوماتیک در افغانستان سرعت بیشتر پید اکند.

احمدی در اظهاراتش از مذاکرات در قطر استقبال نمود، اما دو موضوع عمده دیگر را که ایالات متحده امریکا در نظر دارد از مذاکرات قطر بدست بیاورد نپذیرفت. این دو موضوع عبارت اند از: پذیرفتن قانون اساسی افغانستان و محکوم کردن خشونت از سوی طالبان.

اما احمدی می گوید، در چهارچوب شریعت اسلامی، طالبان رفتن دختران را به مکتب و به بعضی از حقوق دیگر اجازه  خواهند داد. به گفته روزنامه، این امتیاز قلیل و اندک کمک زیاد نخواهد کرد تا ایالات متحده امریکا به سایر مردم اطمینان بدهد که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، رهبران منفور طالبان بار دیگر بقدرت نخواهند رسید.

اما مصاحبه یوسف احمدی نشان می دهد که گویا روند مذاکرات تحت رهبری مارک گراسمن نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، در حال نتیجه دادن است، حتی در زمانیکه موضع یا موقعیت وسیع تر ایالات متحده امریکا در افغانستان رو به خرابی گذاشته است.