-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۲۷, پنجشنبه

ذبیح الله مجاهد: امریکا طرف اصلی جنگ است، دولت کابل اجراکننده است


"ذبیح‌الله مجاهد" در مصاحبه با شبکه "CNN" اظهار داشت که طالبان قطر را به عنوان میانجی مذاکرات این گروه با آمریکا انتخاب کرده است.
سخنگوی طالبان درباره مذاکرات صلح با دولت افغانستان در عربستان، گفت: تاکنون از طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان در عربستان دعوتی صورت نگرفته اما در صورتی که چنین درخواستی صورت گیرد، طالبان با دولت افغانستان به دلیل عدم استقلال مذاکره نخواهد کرد.
مجاهد افزود: طرف اصلی در افغانستان، آمریکا است و دولت این کشور در چند سال گذشته فقط اجرا کننده برنامه‌ها بوده است.
سخنگوی طالبان در پاسخ به این سئوال که آیا این امکان وجود دارد که این گروه، تروریسم را محکوم کند؟ گفت: اگر آمریکا مبارزه با اشغالگری را در افغانستان تروریسم می‌نامد، محکوم کردن آن یک عمل غیراسلامی است.
وی با اشاره به مذاکرات مقدماتی نماینده طالبان با هیئت آمریکایی در قطر، تصریح کرد: همزمان با آغاز مذاکرات رسمی بین طالبان و آمریکا، هیئتی از این گروه عازم قطر خواهد شد.
مجاهد، درباره نقش "ملا محمد عمر" رهبر این گروه در مذاکرات صلح افغانستان، گفت: مذاکرات صلح زیر نظر ملا محمد عمر صورت می‌گیرد.
این مقام طالبان، درباره شروط آغاز مذاکرات رسمی این گروه با آمریکا، اظهار داشت: آزادی سران طالبان از گوانتانامو، افتتاح دفتر سیاسی برای طالبان، لغو تحریم‌های اعمال شده بر طالبان و ابطال لیست سیاه سازمان ملل، نشانه اعتمادسازی و آغازگر مذاکرات رسمی طالبان با آمریکا است.
رسانه‌های غربی دو هفته پیش گزارش دادند که دولت افغانستان در صدد انجام مذاکرات صلح با طالبان در عربستان سعودی است.
هفته گذشته نیز رسانه‌های غربی از بررسی پرونده زندانیان طالبان در گوانتانامو توسط باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خبر دادند.
مقامات آمریکایی پیش از این، شرط آزادی زندانیان طالبان و افتتاح دفتر برای این گروه را، قطع رابطه طالبان با تروریسم، پایان خشونت‌ها از سوی طالبان و پذیرفتن قانون اساسی افغانستان توسط طالبان عنوان کرده بودند.
رسانه‌های پاکستانی نیز هفته گذشته گزارش دادند که مذاکرات سه جانبه بین "حزب اسلامی افغانستان"، "شبکه حقانی"، طالبان و آمریکا در قطر با شکست روبرو شد.