-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۱۳, یکشنبه

9000 نفرکشته شده؛ دولت سوریه می گوید: جنگ خوابید!به گفتۀ سخنگوی وزارت امور خارجه‌ سوریه، تلاش شورشیان برای سرنگونی حکومت این کشور با شکست مواجه شده است. با وجود این، درگیری‌های خونین در شهرهای گوناگون سوریه دست کم ۹ کشته و شماری زخمی برجای گذاشتند.
شامگاه جمعه جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ سوریه در تلویزیون دولتی این کشور ضمن اعلام خبر پایان‌یافتن قیام علیه حکومت اظهار داشت، نیروهای دولتی تا برقراری کامل نظم و امنیت، مواضع خود را در شهرها ترک نخواهند کرد.
چنین اقدامی مغایر با تلاش‌های کوفی عنان، برای برقراری صلح در این کشور است. یکی از مفاد طرح صلح پیشنهادی نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل و اتحادیه‌ی عرب در امور سوریه، خروج نیروهای ارتش از شهرهایی است که درگیر مبارز‌ۀ مسلحانه هستند.
پیشتر دولت سوریه گفته بود که با طرح صلح کوفی عنان موافق است، اما مخالفان رژیم اعلام کرده بودند که «ملت تمایلی به مذاکره با جنایتکاران ندارد».
روز جمعه  بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری دولتی "سانا" منتشر شد، تاکید نمود که تنها زمانی طرح صلح عنان را به اجرا می‌گذارد که شورشیان به مبارزه‌ی مسلحانه پایان داده و سلاح‌های خود را تحویل دهند. به نظر می‌رسد که بیانیه‌ اسد پاسخی باشد به سخنگوی کوفی عنان که از دولت سوریه خواسته بود، هر چه زودتر برای اجرای طرح عنان اقدام کند.
در بیانیه‌ی اسد همچنین آمده است: «هدف طرح صلح باید خشکاندن مرداب تروریسم باشد». رژیم بشار اسد مخالفان خود را تروریست ‌می‌نامد.