-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۹, چهارشنبه

تیراندازى به سوى بشار اسد


آخرين خبرهاى رسيده از سوريه حاكى است كه بشار اسد رييس جمهورى سوريه هنگام بازديد از منطقه ى باباعمر در شهر حمص، با رگبارى از آتش مواجه شد. 

تلويزيون العربيه ضمن اعلام اين خبر به نقل از شوراى هماهنگى انقلاب سوريه اطلاع داد كه هنوز خبر دقيقى از تلفات و نتايج پيش آمده از اين تيراندازى به بيرون درز نكرده است. 

پيش از ورود بشار اسد منطقه به شدت تحت كنترل نيروهاى دولتى هوادار وى قرارگرفته بود و اين نيروها انتظار نداشتند كه با چنين تيراندازيهايى مواجه شوند.

تلويزيون رسمى دولت سوريه بدون آنكه اشاره اى به اين حمله كند مى گويد كه در پى حوادث خونين روى داده در شهر حمص و بويژه منطقه ى باباعمر، رييس جمهورى خواسته است كه اين منطقه را مورد تفقد قراردهد.

اين تلويزيون منشأ خونريزيها را اعمال گروههاى مسلح مخالف قانون مى داند، در حالى كه مخالفان اسد حملات نيروهاى دولتى با توپ و تانك را مسبب كشتار صدها نفر و ويرانى و خونريزى دانسته اند.

تلويزيون سوريه به بينندگان خود وعده داده است كه به محض رسيدن تصاوير ديدار بشار اسد از باباعمر ، اين تصاوير را به سمع و نظر بينندگان خواهد رساند. اين تلويزيون مى گويد: اين ديدار در واقع بازديد از "حاميان مرز و بوم" است. 

مسئولان دولتى سوريه، ارتشيان وفادار به اسد و نيروهاى دولتى را "حاميان مرز و بوم" مى خوانند و بر حملات آنها بر شهرها و روستاها صحه مى گذارند.

گفتنى است ارتش دولتى سوريه پس از چند هفته درگيرى با ارتش آزاد اين كشور يعنى جداشدگان از ارتش اسد، توانستند بر شهر حمص چيره شوند. هنگام درگيرى، اغلب ساكنان شهر خانه و كاشانه ى خود را رها كرده و راهى اردوگاهها و دشت و دره ها شدند.

مدتها مذاكره صليب سرخ جهانى با مقامات دولتى طول كشيد تا توانستند اندك كمكهايى به اهالى شهر كه به تدريج بعضى از آنها برگشته اند، برسانند.

از سوى ديگر از شمال لبنان خبر مى رسد كه امروز سه شنبه تعدادى از نظاميان دولتى سوريه براى درگيرشدن با مخالفان اسد وارد خاك لبنان شده اند. 

نيروهاى ارتش آزاد سوريه با اين عناصر درگير شده اند. تعدادى از گلوله هاى توپ ارتش سوريه نيز به درون خاك لبنان شليك شده است.

يادآور مى شود خط مرزى شمال لبنان با سوريه به وضوح ترسيم نشده است و هنوز بحث بر سر آن ادامه دارد.