-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۵, شنبه

سفر شیطان آبی به آسمان افغانستان به تأخیر افتاد


کشتی هوایی عظیم الجثه نیروی هوایی آمریکا به دلایل بودجه ای و موانع و چالش های فنی با مشکل مواجه شده و روند ساخت آن متوقف شد.
به گزارش اشراف، نیروی هوایی آمریکا بعد از صرف هزینه بیش از 140 میلیون دلار روی پروژه فرستادن یک کشتی هوایی عظیم الجثه در فضای افغانستان برای عملیاتهای رصد و جاسوسی، قصد دارد تا این پروژه بلند پروزانه خود را تعطیل کند. این کشتی هوایی با نام " شیطان آبی 2" طولی بیش از 110 متر داشته و نمونه پیشین آن نیز با نام "شیطان آبی 1" ساخته شده بود. 
چندی پیش این نوع کشتی هوایی به عنوان انقلابی در آینده تجسس هوایی مطرح شد.
این کشتی هوایی به جای هواپیماهای بدون سرنشین که فقط دارای یک سنسور بوده، می تواند همزمان چندین دوربین و تجهیزات شنود را روی مکانهای مختلف به کار گرفته و حتی می تواند برای چند روز به صورت دائمی این کار را ادامه دهد. این وسیله با دارا بودن فضای وسیعی در خود، می تواند تعداد بسیار زیادی پردازنده در خود جای داده و داده های تولید شده را در آسمان پردازش نماید و باعث شود تا وظیفه تحلیلگران اطلاعاتی را - که هم اکنون با انبوهی از اطلاعات جمع آوری شده (خصوصا ویدئویی) مواجه هستند - ساده تر کند. 
البته فقط کشتی هوایی نیروی هوایی آمریکا نیست که با مشکلاتی نظیر هزینه ها، موانع فنی و غیره مواجه شده، بلکه نیروی دریایی آمریکا نیز اخیرا برنامه تولید کشتی هوایی خود با نام MZ-3A را متوقف کرده و کشتی هوایی ارتش نیز – که قرار بود تا حالا در افغانستان عملیاتی شود - با مشکلات فنی مواجه شده است.
نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده که هنوز هیچ تصمیم رسمی در زمینه تعطیلی پروژه شیطان آبی گرفته نشده، اما با توجه به بودجه سال آینده نیروی هوایی که هیچ مبلغی به این پروژه اختصاص داده نشده، نمی توان چندان انتظار ادامه این پروژه را داشت. بنا به اعلام جنیفر کاسیدی، سخنگوی نیروی هوایی، نیروی هوایی، ادغام و نصب سنسور روی کشتی هوایی را برای مدت موقتی 90 روز متوقف کرده تا وضعیت پروژه مشخص شود.