-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۸, سه‌شنبه

دکتراحمدی نژاد؛ رئیس جمهور منتخب افغانستان وایران


صاحب نظران سوال می کنند که درموجودیت دکتراحمدی نژاد رئیس جمهورمشترک افغانستان وایران، حامدکرزی ازارگ کابل چرا به همایش دوشنبه سفر کرده بود؟

دکتراحمدی نژاد رئیس جمهور منتخب افغانستان که به طوررسمی درتهران مستقر است در همایش پنجم همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای در امور افغانستان، در کاخ سامان در شهر دوشنبه گفت:
 "برای جبران خسارات وارده از ناحیه نظامیان خارجی به مدت ۱۰ سال، سالانه باید ۲۵ درصد هزینه حضور نظامی نیروهای ناتو در افغانستان و یا حداقل ۵ درصد بودجه نظامی کشورهای عضو ناتو در اختیار دولت افغانستان قرار بگیرد."
احمدی نژاد دردفاع ازمنافع ملی افغانستان افزود:
"بدون هر گونه تحمیل و دخالت بیشتر اجازه دهند، دولت و ملت افغانستان حاکمیت ملی خود را به طور کامل اعمال کنند. مطمئن باشند، با رفتن آن‌ها جریان مواد مخدر و تروریسم هم رو به نابودی خواهد رفت."
درین همایش، حامدکرزی معاون جمهوری اسلامی ایران درامور افغانستان ازهرنوع ابرازنظر خود داری کرد.
دکتراحمدی نژاد رئیس جمهورمشترک ایران وافغانستان با اشاره به حضور معاون خویش ( آقای کرزی) تاکید کرد که  بدون تردید، دولت افغانستان و مردم افغان قادرند دولت خود را بخوبی اداره کنند.
 وی علت اصلی بحران افغانستان را "سیاست‌های توسعه‌طلبانه ناتو و دولت‌های عضو آن" خواند و گفت، تا زمانی که این سیاست‌ها برقرار است، اصلاح وضع مشکل خواهد بود.
به گفته احمدی نژاد: "این به نفع خود آن‌هاست. دوره امپراتوری‌ها به پایان رسیده است. کسانی که از تاریخ عبرت نگرفتند، مجازات خواهند شد."
دکتراحمدی نژاد دربارۀ تاریخ مشخص اعلام جهاد علیه امریکا درافغانستان چیزی نگفت اما هیأت امریکایی فهمید که گپ ازقرار است وسالن همایش را ترک کرد.
درهمین حال خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران افغان- ایران به نقل احمدی نژاد نوشت:
افغانستان عضوی از خانواده بزرگ جامعه بشری با موقعیت ممتاز و  سابقه طولانی  تمدنی با مردمان سختکوش و پایبند به ارزش‌های الهی و انسانی، آزادی‌خواه و استقلال‌طلب و مخالف سلطه و دخالت بیگانگان است.
اما آقای کرزی معاون شاخۀ افغانستان رئیس جمهور ایران وافغانستان برهمکاری های منطقه یی تاکید کرد.
احمدی نژاد گفت: افغانستان کشوری است که سرشار از استعدادهای شگرف انسانی و منابع عظیم طبیعی است که با اتکا به آنان، می‌تواند ساخته و آباد شود.
رئیس جمهور ایران وافغانستان ادامه داد: بدون تردید مردم افغانستان با تکیه بر فرهنگ، ادب، اندیشه و نیروی خدادادی خود قادر خواهند بود بر مشکلات فایق آیند و آینده روشنی را رقم بزنند بنابراین مسئولیت مشترک همه ما کمک به افغانستان است که این کمک ها در 2 سطح قابل برنامه‌ریزی و اقدام است: یکی، کمک‌هایی نظیر کمک‌های مالی و اعتباری، فنی و مهندسی، درمانی و آموزشی که طرح‌هایی در این زمینه در نشست‌های قبلی به تصویب رسیده است و ادامه و افزایش ارائه این خدمات مفید و لازم است.
رئیس جمهورایران دردفاع از ایالت افغانستان وابسته به ولایت فقیه گفت: در اجلاس‌های قبلی کشورها تعهداتی را پذیرفته‌اند که بخشی از آنان تا کنون اانجام شده است و بخش بزرگتری بدون اقدام باقی مانده که باید پیگیری و اقدام شود البته خوب است که گزارش مستندی نیز در این مورد منتشر و معلوم شود که هزینه هر اقدام عمرانی در افغانستان تا کنون چه قدر بوده و چه میزان به حساب این ملت و سایر ملت‌ها گذاشته شده است.
رئیس جمهورمشترک ایران وافغانستان با طرح این پرسش‌ها که علت این رنج و آوارگی مردم افغانستان چیست؟ چرا باید این مردم در خانه خود کشته و آواره شوند؟ چرا باید مقدسات این مردم مورد هجوم و تجاوز قرار گیرد؟ چرا باید زن‌ها و کودکان افغان  در وطن خود مورد هجوم واقع شوند و هزارن چرا و سؤال دیگر نیز موجود است، تأکید کرد که پاسخ به این سؤالات راه را برای حل چنین بحران‌هایی نه تنها در افغانستان بلکه در کل منطقه و جهان باز می‌کند.
احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود باز هم سؤال کرد: آیا علت مشکلات افغانستان خود مردم این کشور هستند؟ آنان چه گناهی کرده‌اند؟ آنان در خانه خود مورد هجوم قرار گرفته‌اند و حاکمیت ملی آنان نقض شده است و مگر نه این است که اوضاع تحمیلی در افغانستان تنها یک نمونه مدیریت حاکم بر جهان و البته یک نمونه برجسته است؟ و افزود: عراق، فلسطین، پاکستان، آفریقا، آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از آسیای نیز تحت تاثیر همین مدیریت با بحران‌های امنیتی اقتصادی و سیاسی مواجه هستند.
احمدی نژاد با خطاب به شرکت کنندگان این همایش، گفت: به نظر شما آیا  نباید علت اصلی را در تمایل دولت‌های عضو ناتو برای احیا و استمرار دوره استعمار و تسلط بر جهان جستجو کرد؟ آنان به طور آشکار به دنبال گسترش سلطه به شرق، هند، چین و روسیه‌اند و مقابله با تروریسم فقط یک بهانه است.
وی با اشاره به بهانه حضور غرب در افغانستان که آمریکایی‌هادر حادثه پررمز و راز 11 سپتامبر، یک فرد را متهم می‌دانستند، تصریح کرد: بعد از ده سال از آن حادثه آن فرد نیز دستگیر و در حال انتقال کشته و جسدش به دریا انداخته شد اما ابعاد حضور و دخالت‌های ناتو در افغانستان، پاکستان و منطقه گسترش یافت و ناامنی وسیع‌تر شد و روشن است که علت اصلی بحران‌ها سیاست‌های توسعه‌طلبانه سازمان ناتو و دولت‌های عضو آن است.
احمدی نژاد با بیان اینکه تا زمانی که این سیاست‌ها برقرار است اصلاح اساسی وضع مشکل خواهد بود، جهت حل مشکل افغانستان پیشنهاد‌های ایران را به طور ذیل مطرح کرد:
1- دولت‌های عضو ناتو و به ویژه آمریکا سیاست‌های خصمانه خود را علیه ملت‌ها، تغییر دهند. این به نفع خود آنان است. احترام به ملت‌ها از تحقیر آنان و سلطه7طلبی بهتر است. دوره امپراتوری‌ها به پایان رسیده و بنا به سنت الهی کسانی که از تاریخ عبرت نگیرند مجازات خواهند شد.
2-  در کوتاه‌ترین زمان ممکن نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و بدون هر گونه تحمیل و دخالت بیشتر اجازه دهند که دولت و ملت افغانستان حاکمیت ملی خود را به طور کامل اعمال کنند. مطمئن باشند که با رفتن خارجی‌ها جریان مواد مخدر و تروریسم هم رو به ذوال خواهد رفت. بدون تردید مردم افغانستان و دولت افغانستان قادرند کشور خود را به خوبی اداره کنند.
3-  برای جبران خسارات وارده از ناحیه نظامیان خارجی در افغانستان به مدت 10 سال سالانه فقط 25 درصد هزینه نظامی حضور نیروهای ناتو در این کشور و یا فقط 5 درصد بودجه نظامی کشورهای عضو ناتو در اختیار دولت افغانستان قرار گیرد. آنگاه همه خواهند دید که این ملت با فرهنگ، کشور خود را چگونه آباد خواهد کرد. این اقدام به نفع همه خواهد بود و مطمئنا مردم کشورهای عضو ناتو آن را بر حضور نیروهای نظامی کشورهایشان در افغانستان ترجیح خواهند داد.
4-  شکی نیست که جهان نیازمند نظم جدید است که در آن حقوق همه ملت‌ها محترم و عدالت و محبت پایه روابط بین ملت‌ها و دولت‌ها باشد. این نظم فقط با حضو  و مشارکت همه ملت‌ها و دولت‌ها و بر اساس نیات انسانی و خیرخواهانه شکل خواهد گرفت.
احمدی‌نژاد در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد: این وعده خداست که جهان به دست صالحان و مصلح کل و انسان کامل با همراهی حضرت مسیح(ع) اصلاح خواهد شد و عشق، عدالت و آرامش جایگزین کینه، و تبعیض و ناامنی خواهد گردید.
رئیس جمهور در پایان پیام خود از شرکت کنندگان دعوت کرد: بیایید با هم برای تحقق این آرزوی دیرین بشر تلاش کنیم.
ه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، هیئت آمریکایی حاضر در این کنفرانس به ریاست "رابرت بلیک" معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی در هنگام سخنرانی محمود احمدی نژاد، سالن همایش را ترک کرده و بعد از پایان سخنرانی رئیس جمهور کشورمان به سالن برگشت.
این واقعه هنگامی رخ داد که سخنان رئیس جمهور کشورمان به موضوع سیاست های خصمانه و تجاوزکارانه ناتو و دولت آمریکا در افغانستان و دیگر کشورها رسید.
احمدی نژاد در پنجمین اجلاس حمایت از اقتصاد افغانستان در سخنانی در جمع رؤسای جمهور تاجیکستان، افغانستان، پاکستان و مقامات سیاسی بیش از 40 کشور دنیا، سیاست های ناتو و آمریکا را تجاوزکارانه و غیرقانونی خواند.
رئیس جمهور کشورمان همچنین در این کنفرانس پیشنهاد کرد که به منظور جبران خسارت‌های وارده از سوی ناتو به افغانستان، این سازمان پنج درصد از بودجه خود را به این کشور  پرداخت کند.
رابرت بلیک روز گذشته و بدون اعلام قبلی به منظور شرکت در کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه ای برای افغانستان در صدر هیئتی در اجلاس دوشنبه وارد تاجیکستان شد.
به اعتقاد کارشناسان سخنرانی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران یکی از بهترین سخنرانی‌های این همایش 2 روزه در دوشنبه بوده که راهکارهای واقعی و عملیاتی برون‌رفت از بحران افعانستان را معرفی کرده است.
اما در واقع این موضوع به مذاق مقامات آمریکایی خوش نیامده و  بدین منظور تصمیم به ترک سالن همایش گرفتند