-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۱۰, پنجشنبه

محل دفن صدام حسین به روی بازدیدکنندگان بسته شد

رفت وآمد به گور صدام حسین افزایش یافته و حکومت را نگران کرده است.


قبیله صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق تایید کرد از وزارت کشور نامه ای رسمی دریافت کرده که به موجب آن از آن ها خواسته شده است از بازدیدکنندگان محل دفن صدام جلوگیری شود و جسد وی را به جای دیگر منتقل کنند.

حسن الندا رئیس قبیله آلبوناصر که صدام حسین به آن وابسته است در یک گفتگوی تلویزیونی گفت : " پلیس استان صلاح الدین از سوی وزارت کشور مامور شده است تا مساله جلوگیری از بازدید از آرامگاه صدام حسین و زمنیه چینی برای انتقال جسد وی به محل دیگر را دنبال کند."

وی افزود استاندار صلاح الدین و رئیس شورای محلی این استان تلاش می کنند تا این مسئله را با دولت مرکزی حل و فصل کنند.

او همچنین اظهار داشت دولت از افزایش تعداد بازدید کنندگان از قبر صدام حسین در هراس است.

رئیس قبیله آلبوناصر گفت : " در نزدیکی محل دفن صدام حسین یک سالن وجود دارد
که همیشه درآن مراسم مختلفی برگزار می شود. برخی از این افراد پس از پایان مراسم از قبر صدام حسین دیدن می کنند و برای او فاتحه می خوانند اما وزارت کشور فکر می کند همه افرادی که در سالن هستند برای بازدید از آرامگاه صدام حسین تجمع می کنند."

وی تاکید کرد استاندار صلاح الدین و قبیله ما پیش از تصمیم دولت مرکزی با هم به توافق رسیدیم که مانع دیدار بازدیدکنندگان از محل دفن صدام حسین شویم.

رئیس قبیله آلبوناصر ضمن اظهار شگفتی از تصمیم دولت ، اظهار داشت : " قبر کسی که مدتی حاکم عراق بود نباید باعث هراس باشد. حاکمان دیگری نیز مانند عبدالکریم قاسم و عبدالسلام عارف نیز در عراق حکومت کرده بودند... قبر یک مرده نباید مایه ترس باشد."

پیشتر یک منبع از پلیس صلاح الدین گفته بود در 22 ژانویه گذشته یک تیم از نیروهای امنیتی محل دفن صدام حسین را محاصره کرده و بازدیدکنندگان قبر صدام را تهدید کرد در صورت بازدید دوباره از این محل بازداشت خواهند شد.

در همین حال احمد عبدالجبار نماینده استان صلاح الدین اعلام کرد وی به پلیس صلاح الدین گفته است این موضوع را به حکومت محلی بسپارد و در آن دخالت نکند زیرا حکومت محلی در حال گفت وگو با مرکز است و نمی خواهد مشکلاتی به وجود آید."

وی افزود اکنون ما سالن نزدیک محل دفن صدام حسین را بسته ایم اما با انتقال وی مخالفیم. با این حال وزارت کشور هنوز بر خواسته خود اصرار دارد.

قبیله صدام حسین از سال 2009 اعلام کرده بود که محل دفن صدام حسین را به روی بازدیدکنندگان بسته است و از آن تاریخ کسی نتوانسته از نزدیک از محل دفن وی دیدن کند.