-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۶, یکشنبه

هیچ سرباز آمریکایی به خاطر حمله به مرز پاکستان مجازات نخواهد شد

تازه ترین تازیانۀ سیاسی بربدن دپلوماسی پاکستان

هیئت تحقیق آمریکایی با بیگناه دانستن سربازان آمریکایی در حمله 26 نوامبر سال گذشته میلادی به مرز پاکستان عنوان کرد که نیروهای ناتو برای دفاع از خود دست به این حمله زده‌اند بنابراین هیچ مجازاتی متوجه آنان نیست.
این در حالی است که یک ماه پس از وقوع این حمله نیز هیئت تحقیقاتی آمریکا در گزارش اول خود از این حادثه، ضمن مقصر دانستن نیروهای پاکستانی و آمریکایی در این حمله اعلام کرد که این پاکستانی‌ها بودند که ابتدا به روی نیروهای ناتو آتش گشوده‌اند و حتی پس از هشدار آمریکایی‌ها نیز دست از تیراندازی برنداشتند.
اما پاکستانی‌ها این گزارش را رد کردند و با مقصر دانستن سربازان آمریکایی در این حمله خواهان عذرخواهی رسمی دولت آمریکا شدند.
یک مقام ارشد نظامی آمریکا که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک تایمز در این باره گفت: ما در تحقیقات خود هیچ مدرکی دال بر مسامحه‌کاری نیروهای خود نیافتیم.
به گزارش نیویورک تایمز، انتظار می‌رود که گزارش دوم ارتش آمریکا خشم مقامات پاکستانی را در پی داشته باشد آن هم در شرایطی که 2 کشور در تلاش برای ترمیم رابطه از هم گسیخته خود طی یک سال گذشته هستند.
در مدت یک سال گذشته، وقوع حوادثی چون کشته شدن 2 شهروند پاکستانی به دست یک کارمند سیا در لاهور، کشته شدن "اسامه بن لادن" رهبر القاعده در حمله غافلگیرانه آمریکا به خاک پاکستان و نیز حمله ناتو به مرز پاکستان باعث تیره شدن رابطه واشنگتن و اسلام‌آباد و حتی بسته شدن مسیر تدارکاتی ناتو در پاکستان شد.
این در حالی است که مجلس پاکستان نیز قرار است به زودی درباره بازتعریف رابطه پاکستان با آمریکا و نیز بازگشایی مجدد مسیر تدارکاتی ناتو تصمیم‌گیری کند.