-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۵, شنبه

احمد رشید: اختلاف بین پاکستان وامریکا «خطرناک» است

پاکستان پس ازین درنمایش منطقه ای، چه گونه با طالبان درصحنه خواهد رقصید؟

ناظران درافغانستان، طالبان را فرزند مطلق پاکستان می دانند اما وضع درده سال اخیر به گونه ای است که این فرزند، شریان حیاتی کمک امریکا به پاکستان را با خطر انسداد روبه رو کرده است. درحالی که رهبران پاکستان از رفتار به ظاهرتند علیه امریکا روی گردان نشده اند، احمد رشید ژورنالیست معروف آن کشور نسبت به فروپاشی پاکستان سخن گفته است.
وی درکتاب تازه اش ( پاکستان درپرتگاه) تصریح کرده است که پاکستان درنتیجۀ کشمکش با امریکا و محرومیت از کمک های امریکا به سوی اضمحلال درحرکت است. جدایی وشکستگی میان حکومت وارتش پاکستان دلیل دیگری است که احمد رشید ازآن به عنوان نشانۀ وخامت اوضاع درآن کشور نام برده است.  
آقای رشید گفته است: "من فکر میکنم که عدم کنترل دولت بر اوضاع و عدم اراده دولت به این معنی است که در بخشهای مختلف کشور آنارشیسم در حال افزایش است."
او گفته است که میان اسلامآباد و واشنگتن بی‌اعتمادی افزایش یافته و حالا دیگر زمانی که آمریکا هرچه می‌خواست در پاکستان انجام می‌داد، به پایان رسیده است.
این روزنامه‌نگار پاکستانی گفته است که در آستانه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، گفتگوهای صلح با طالبان بصورت جدی دنبال شود و به گفته او، پاکستان که به رهبران طالبان پناه داده، باید در این گفتگوها مشارکت داشته باشد.
به اعتقاد احمد رشید، هسته اصلی مشکلات در پاکستان این است که نظامیان و سیاستمداران کشور در کل در سیاستهای کشور بویژه سیاستهای خارجی پس از جنگ سرد و بعد از تحولات سال ۲۰۰۱ میلادی، تغییر عمده ای نداده‌اند.
او اختلاف نظر بین پاکستان و آمریکا را نیز خطرناک توصیف می کند و معتقد است که برای حل مشکلات منطقه دو طرف باید وارد دیالوگ شوند.
آقای رشید معتقد است که نظامیان پاکستان که در عمل سیاست خارجی کشور را در کنترل خود دارند، خواهان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نیستند چرا که به گفته او، آنها آگاه هستند که این نکته می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد.
او بر این نظر است که پاکستان خواهان اشتراک قدرت بین گروهای مختلف افغانستان در دولت این کشور هستند.