-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۲, چهارشنبه

مرز بین واقعیت وبازی روانی درین گزارش را می شود درک کرد؟


اشاره: صف شکنی درصفوف طالبان تشدید شده است. یک حرکت ابتدایی از سوی پاکستان به هدف تغییر رهبری طالبان از مدت ها پیش شروع شده است. سیدآغا معتصم جایگزین ملاعمر معرفی شده است. شقه کردن طالب و سپس هر دوشقه را جدا جدا درچنگال نگهداشتن، یک امربدیهی دراستخبارات پاکستان است. تجربۀ تنظیم های جهادی عین همان چیزی بود که اکنون درحق طالب اجرا می شود. درماهیت امرچیزی تغییرنمی آید. طالب یک پدیدۀ منطقه یی وپیچیده است. بدون رضایت پاکستان، عربستان، انگلیس وامریکا، تماس دو ملا با شورای صلح هیچ اهمیت ندارد. طالبان خیلی راحت، نسل تازه یی از ملاهای تولید شده درمدارس استخباراتی را وارد مدیریت طالبان درپاکستان وافغانستان می کنند. نسل استعمال شده، پیرترشده است. گزارش زیرحکایه ازآن دارد که میان طالبان اختلاف افتاده:

روزنامه دیلی بیست می نویسد، کمیته نظامی شورای رهبری طالبان یا شورای کویته هفته گذشته هدایت داد تا، ملا احمد آغا یک قوماندان بلند پایه طالبان در ولایت زابل، ملا غلام حسن یک قوماندان بلند پایه دیگر طالبان در ولایت غزنی و یک تعداد دیگری از قوماندانان طالبان باز داشت گردند. این بازداشت ها بخاطری صورت می گیرد که آنها بدون اجازه شورای رهبری با نماینده گان شورای عالی صلح افغانستان در تماس شده بودند.

به نوشته روزنامه، زمانی که طالبان گفتگوهای مقدماتی صلح با ایالات متحده امریکا را در قطر قطع کردند، یکی از دلایل به گفته آنها این بود که امریکایی ها افواهات نا درستی را پخش کردند مبنی برین که طالبان با نمایندگان حکومت آقای کرزی نیز داخل مذاکره شدند و این نمایان گر آنست که گویا در رهبری طالبان شکاف بوجود آمده است.

در اوایل همین ماه، سه رهبر بلند پایه مذهبی شورای عالی صلح ولایت قندهار، با ملا احمد، ملاحسن و یک تعداد دیگر از قوماندانان طالبان در شهر کویته پاکستان ملاقات نمودند. اما بعد ازین که خبر ملاقات در رسانه های افغان پخش گردید، ملا احمد و ملا حسن از طرف طالبان باز داشت شدند. سخنگوی طالبان هرچند این مذاکرات را رد نمود، اما یک منبع طالبان به روزنامه دیلی بیست گفت، این ملاقات به واقعیت صورت گرفت و شکی در آن وجود ندارد.

منابع طالبان می گویند، این دو شخص نه تنها بخاطر مذاکره با دشمن بلکه بخاطر قبول کردن پول از ناتو و یا هم از شخص آقای کرزی بازداشت گردیدند. به اساس یک منبع آگاه طالبان در کویته، ملا حسن به هیات تحقیق گفته است که او به اجازه قوماندان ملا اسماعیل یک عضو سابق کمیته نظامی شورای رهبری مذاکره کرده است.

به نوشته روزنامه، قوماندان اسماعیل کسی است که ملیون ها دالر از طریق ادم ربایی و گرفتن جزیه از قراردادی های امنیتی شخصی جهت حمل کاروان های تدارکاتی ناتو بدست آورده است.
یک مقام بلند پایه سابق طالبان به روزنامه گفته است، این اولین بار است که دسپلین قوی طالبان نقض می گردد و در حلقات رهبری پیمان شکنی صورت می گیرد. بگفته همین مقام، این قضیه نگرانی هایی را راجع به اعتماد و وحدت درونی میان حلقات بالایی طالبان بوجود آورده و بیم آن می رود که این قضیه بالای وحدت و اعتماد طالبان صدمه بیشتر وارد نماید.

بنوشته روزنامه دیلی بیست، این پیمان شکنی و مشاجره ها در حلقه رهبری طالبان که یقینناً عواقب بدی در پی خواهد داشت در زمانی صورت می گیرد که از یک طرف وحدت و اعتماد در میان آنهان خدشه دار شده و از سوی دیگر طالبان در نتیجه افزایش حملات نیروهای ناتو در جنوب و شمال افغانستان ضعیف گردیدند. بناً منابع بلند پایه طالبان ازین تحول و دگرگونی نگرانی دارند که شاید این دگرگونی و تحول در حلقات درونی تصامیم و اراده طالبان را برای دوام جنگ ضعیف تر بسازد.