-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۲۱, یکشنبه

طالبان ایران یک سروگردن بلند ترازهمتایان افغان خویش اند

آیت الله مکارم شیرازی: «رسم غلط چهارشنبه سوری باید حذف شود»


طالبان افغانستان آمیزه یی ازبدویت اندیشه، انزوای تاریخی وبازی اطلاعاتی است اما طالبان ایران، دارند علمی واعتقادی ومستند بحث می کنند. اگرطالبان افغان نوروز را حرام می گویند؛ طالب ایران روح نوروز را خرافه و قابل حذف می دانند.

همزمان با شدت گرفتن تهدیدات پلس، یکی از مراجع تقلید قم درباره چهارشنبه سوری،‌ آن را «خرافه» و «غلط» دانست و خواستار حذف این رسم کهن درحوزه تمدنی منطقه شد.
ناصر مکارم شیرازی در پاسخ به سئوال یکی از شنوندگان رادیو، درباره چهارشنبه سوری گفته است: «آتش روشن کردن در چهارشنبه سوری یک بدعت خرافی است مخصوصا با گفتن این جمله که «سرخی تو از من زردی من از تو» این‌ها خرافات است.»
مکارم شیرازی که از وی به عنوان «مرجع تقلید» نام برده می‌شود ادامه داد: «انسان عاقل نباید به سراغ این کارها برود. عزیزان رعایت کنند این رسم غلط را حذف کنند.»
سال‌هاست که جمهوری اسلامی در پی حذف رسم قدیمی چهارشنبه سوری است.
امسال پلیس جمهوری اسلامی مردم را تهدید کرده و گفته است کسانی را که در مراسم چهارشنبه آخر سال بازداشت می‌کند تا آخر تعطیلات نوروز در بازداشتگاه‌ها نگه می‌دارد.