-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۶, یکشنبه

مفتی سعودی «بعد ازپسان» مست شده است

بین کشیش قرآن سوز امریکایی واین مفتی خوشحال چه تفاوت است؟


فتوای یکی از مفتیان برجسته سعودی که در آن دعوت به تخریب کلیسا‌ها در کشورهای عربی منطقه خلیج فارس می‌کند، با انتقادهای تند اسقف‌های مسیحی آلمان، اتریش و روسیه روبرو شد.

اسقف‌های کاتالویک در آلمان و اتریش با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای، فتوای شیخ عبد العزیز آل شیخ از مفتیان برجسته عربستان سعودی که خواستار تخریب کلیسا‌ها در کشورهای عربی منطقه خلیج فارس شده بود را محکوم کرده و آن را انکار غیر قابل قبول حقوق میلیون‌ها تن از کارگران خارجی در این منطقه دانستند.

از سویی مارک یجوریفسک رئیس کلیساهای روس ارتودوکس خارج از کشور، فتوای آل شیخ را «نگران کننده» توصیف کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سایت‌های مسیحی گزارش داده که فتوای آل شیخ هفته گذشته در پاسخ به یکی از نمایندگان پارلمان کویت که در خصوص امکان ممنوعیت ساخت کلیسا در کشورش سوال کرده بود، عنوان شده است.

آل الشیخ در پاسخ به این سوال گفته «نه تنها باید ساخت کلیسا ممنوع شود بلکه کلیساهای موجود باید تخریب شود.»

اسقف رابرت زولیچ رئیس کنگره اساقفه آلمان در این خصوص گفته است که مفتی سعودی «هیچ احترامی برای آزادی دینی و همزیستی پیروان ادیان قائل نشده است.»

او ادامه داد که تخریب اندک کلیساهای موجود ضربه‌ای به کارگران خارجی مقیم کشورهای عربی منطقه خلیج فارس خواهد بود.

دست کم سه و نیم میلیون مسیحی در کشورهای عربی منطقه خلیج فارس زندگی می‌کنند که اکثر آنها از هند و فلپین هستند. شمار زیادی هم از اتباع کشورهای اروپایی و امریکا هم در این منطقه زندگی می‌کنند.

در عربستان سعودی ساخت عبادتگاهی به غیر از مسجد ممنوع است. مسیحیان چنانچه در خانه‌های خود اقدام به برگزاری جلسات عبادت دسته جمعی در این کشور کنند، خود را در معرض خطر بازداشت قرار می‌دهند. اما در امارات، قطر، کویت، بحرین، عمان و یمن کلیساهایی برای عبادت مسیحیان وجود دارد.

اعضای کنگره اسقف های آلمان این سئوال را مطرح کردند که «چگونه ممکن است یک مفتی سعودی چنین فتوای مهمی را بدون علم پادشاه صادر کند؟ ما این سخنان را مخالف با گفتمان حاکم بر عربستان سعودی و تلاش‌های پادشاه آن می‌بینیم.»

در مسکو نیز اسقف مارک به خبرگزاری اینترفکس گفته که امیدوار است همسایگان عربستان سعودی این فتوا را نادیده بگیرند.

در سال های اخیر کلیسای کاتولیک از کشورهای مسلمان خواست به اقلیت مسیحی‌‌ همان حقوق مسلمانان در برگزاری مراسم عبادت خود را اعطا کنند.

اسقف پل هندر که نظارت بر کلیساهای کاتولیک در امارات عربی متحد، عمان و یمن را بر عهده دارد، به خبرگزاری کاتولیکی گفت که فتوا در سطح وسیعی در عربستان سعودی منتشر نشده است. او ادامه داد «مساله نگران کننده این است که چنین سخنانی بازتابی در میان مردم پیدا کند.»