-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۲۸, یکشنبه

ریال ایرانی در بازار امارات عربی ناچل شد

داد و ستد با واحد پول ایران در امارات متوقف شده است.


اینکه ایران در این اواخر بر اثر تحریم‌های اقتصادی با مشکل پرداخت بهای اجناس صادراتی یا ارسال پول به خارج مواجه باشد، موضوع تازه‌ای نیست و به توقف خدمات‌رسانی انجمن ارتباطات جهانی بین بانکی (سوییفت) به بانک‌های ایرانی از روز شنبه (۱۷ مارس/ ۲۷ اسفند) هم می‌توان به عنوان اقدامی در جهت تشدید مشکل‌های موجود از این دست نگریست.
خودداری صرافی‌ها از داد و ستد با ریال
شبکه خبری العربیه در گزارشی که بتازگی از امارات متحده عربی داده، به یکی دیگر از علائم تاثیرگذاری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران پرداخته است. بر اساس گزارش العربیه داد و ستد با واحد پول ایران در امارات متحده عربی از بیم سقوط ارزش ریال متوقف شده است. العربیه گزارش می‌دهد که بازرگانان و ساير ايرانيان مقيم امارات متحده‌ى عربى «روز به روز با مشکلات بيشترى مواجه مى‌شوند». بر این اساس تقريباً همه‌ى صرافى‌هاى موجود در اين کشور از داد و ستد با ريال ايرانى خوددارى مى کنند.
به گزارش العربیه از امارات «خوددارى صرافى هاى بزرگ همچون "الانصارى" و "الإمارات" از حواله فرستادن و حواله گرفتن با ريال ايرانى و خريد و فروش واحد پول ايران، باعث شده که ساير صرافى‌ها نيز از چنين تعامل‌هايى خوددارى کنند و تجار، شرکت‌ها و مردم عادى ايرانى را با مشکل مواجه سازند».
موسسات صرافى اماراتى مى‌گويند که اگر تحريم‌هاى مستقيم موجود عليه بانک مرکزى ايران و عدم امکان داد و ستد با آن نبود هم باز مشکل سقوط ارزش ريال ايرانى سر جايش بود و داد و ستد پولى را دشوار مى‌ساخت.
به گزارش العربیه به نقل از "الشرق الأوسط" چاپ لندن چهار شرکت بزرگ صرافى و صرافى‌هاى کوچک‌تر مرتبط با آن‌ها در دبى گفته‌اند: «ريال ايرانى به اختصار، نه خريد، نه فروش و نه حواله.»